След края на първото за годината заседание Централната банка на Япония (ЯЦБ) остави без промяна настоящата стимулираща парична и лихвена политика, отразявайки очакванията на финансовите пазари, като в същото време повиши своята оценка за икономическото развитие на островната държава, но без да направи промяна в инфлационните си прогнози.
ЯЦБ остави основната краткосрочна лихва на ниво от -0,1% и потвърди целта си, определена преди три заседания, да стабилизира доходността на 10-годишните държавни облигации близо до нулата. Тя запази без промяна и досегашния размер на програмата за покупки на облигации, известна като "качествени и количествени улеснения" (QQE), на годишно ниво от 80 трлн. йени, както и обема на покупките на борсово търгуваните фондове (ETF) и на инвестиционни тръстове за недвижими имоти (REITS).
Днешното решение беше взето със 7 срещу 2 гласа, като отново членовете на банката Сато и Куичи гласуваха против контролирането на доходността на дългосрочните японски облигации близо до нулата и против размера на програмата за покупки на активи от 80 трлн. йени годишно.
В същото време Централната банка повиши своите прогнози за растежа на японската икономика и вече очаква нарастване на БВП през финансовата 2016/2017 година (приключваща на 31-ви март тази година) с 1,4% спрямо ноемврийска прогноза за растеж от 1 на сто. За следващата фискална година тя залага на растеж на БВП с 1,5% (спрямо 1,3% през ноември) и реален икономически растеж от 1,1% за финансовата 2018/2019 година (спрямо ноемврийска прогноза за повишение с 1,3%).
ЯЦБ обаче остави без промяна досегашните си прогнози за нивото на инфлацията през следващите две години, очаквайки повишение на основния индекс на потребителските цени (основен CPI) с 1,5% през 2017/2018 година и с 1,7% през финансовата 2018/2019 година. За настоящата фискална година банката обаче прогнозира дефлация от 0,2%, след като през ноември очакваше понижение на индекса на потребителските цени с 0,1 на сто.
Въпреки подобрените оценки за растежа на японската икономика през следващите две години ЯЦБ отбеляза за наличието на несигурност относно представянето на водещите икономики зад граница, визирайки бъдещата парична политика в САЩ, бъдещата политика на новия американски президент Доналд Тръмп, представянето на китайската икономика и предстоящия официален старт на преговорите за "Брекзит" (излизането на Великобритания от ЕС). Според централната банка всички тези важни теми представляват низходящ риск за новите й икономически прогнози за Япония.