Столтенберг подчерта, че страната ни е ценен съюзник и благодари за българското участие в мисии на Алианса. НАТО не желае конфронтация с Русия, не търсим противопоставяне, не желаем нова студена война, нашата реакция е премерена и с отбранителен характер, увери той. В коментар по въпроса дали политиката на новия американски президент Доналд Тръмп за сближаване с Русия ще повлияе върху намеренията за засилване на присъствието на НАТО в държавите от източния фланг Йенс Столтенберг изтъкна:
Говорих с Доналд Тръмп след избирането му за президент на САЩ, както и със секретаря по отбраната. Посланието е, че САЩ ще останат ангажирани към НАТО и това не е само на думи. САЩ наистина увеличават присъствието си в Европа. Конгресът увеличи четири пъти средствата, свързани с инициативите за сигурността в Европа. Това означава повече учения, тренировки и присъствие. Оставаме отворени за диалог с Русия. Увеличеното ни присъствие в Европа е премерен, пропорционален отговор на поведението на Русия, което все повече се налага и струпва военни сили до съседите си. НАТО реагира по умерен и отбранителен начин. Отворени сме за политически диалог с Русия, това е и посланието на САЩ.
За България НАТО остава изключително важна организация за защита на сигурността на държавите-членки на Алианса, заяви българският президент след срещата. България подкрепя усилията на НАТО за отбраната и ще положи усилия в бъдеще да изпълни изискването да заделя два процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана, допълни Радев:
Уверих го също така, че правим всичко възможно за модернизацията на българските въоръжени сили с реализацията на проектите за модернизация, приета вече от българския парламент като инвестиционни разходи. За нас също така е важно НАТО да продължава консолидирането на своите усилия в борбата с международния тероризъм, с нелегалният трафик на хора. Това за нас е много важно.
На въпрос дали трябва да се търси сътрудничество с Русия в рамките на НАТО след призивите на новия американски президент за диалог в областта на тероризма, Радев отговори:
Нарастването на отбранителния и възпиращ потенциал на НАТО трябва да върви ръка за ръка със задълбочаване на диалога с Русия за избягване на конфронтация, за избягване на неразбирателство и занижаване на риска. Както и президентът Тръмп сподели, основните заплахи днес са международният тероризъм, борбата с "Ислямска държава". Тези заплахи няма как да бъдат преодолени, ако не се обединят усилията на НАТО и на Русия – и в Близкия изток, и в борбата с глобалния тероризъм.