Уточнихме отново, че няма намаление или има съвсем намаление под процент в две от висшите училища, които обучават в медицина, докато в другите има увеличение на субсидията за тази календарна година, включително увеличението нетно е по-голямо, отколкото намалението. Поех ангажимента, че през следващите два-три месеца няма да променяме съответните коефициенти за професионалните направления, няма да намаляваме броя за прием за тази академична година. Ще търсим други средства, за да подпомогнем другите професионални направления.
Проф. Красимир Иванов, ректор на Медицинския университет във Варна, изрази задоволство от срещата:
Фиксирахме повечето от проблемите, които касаят медицинските университети - и качеството на преподаването, и финансирането на образованието, и развитието на материално-техническата база. Стигнахме до общото мнение, че диспропорциите, които са факт, трябва да се решават. Не може да има такава огромна разлика между отделните професионални направления, но това трябва да стане с увеличаване на тези, които през годините са били подценявани, а не за намаляване на тези, които работят добре. Срещнахме пълна подкрепа.
Медицинското образование в България е много качествено и е за пример в много отношения, посочи още министър Николай Денков. По думите му, другите направления трябва да се поучат от примера им - как могат да се привлекат чуждестранни студенти, или как да се използва комбинацията от държавна субсидия с привличане на студенти от чужбина и таксите от тях.
Обсъден е бил и проблемът с изтичането на медицински кадри извън страната и се планира среща със здравния министър по темата. Във връзка с напускането на медиците след тяхното дипломиране, Денков изтъкна, че е привърженик на идеята за допълнителни стипендии или стаж, срещу което студентите да поемат определени ангажименти.
Всички мнения, изразени след срещата, слушайте в звуковия файл.