Никола Миладинов и коментар за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Решението за удължаване на мандата на председателя Доналд Туск ще бъде взето днес, заяви преди началото на Европейския съвет премиерът на Малта Джоузеф Мускат. Процедурата по преизбирането изисква от малтийския ротационен председател да ръководи заседанието, докато Туск трябва да напусне залата по време на обсъждането.
Същевременно Полша заплаши да блокира лидерската среща на ЕС, ако на нея бъде гласувано преизбирането на Туск начело на Европейския съвет. Варшава е против той да остане на поста за още 2 години и половина и предлага на негово място да бъде избран полският евродепутат Яцек Сариуш-Волски. По повод намерението на правителството на Полша да блокира избора на Туск и да отложи гласуването Джоузеф Мускат коментира:
Има ясни правила какво трябва да се случи днес. Те не се определят нито от мен, нито от някое правителство или президент. Те са определени от договорите на Съюза. Не мога да попреча на никого да прави изказвания, нито знам какво смята да каже полският министър-председател. Но точката в дневния ред е ясна и аз ще спазвам процедурата. Решението трябва да бъде взето днес.
Мандатът на бившия полски премиер Доналд Туск като председател на Европейския съвет изтича през месец май. Правителството на Полша единствено отказва да го подкрепи за следващите 2 години и половина на поста, но то няма право на вето.
Миграцията, сигурността и икономиката са сред главните теми за обсъждане в дневния ред. България ще бъде представена от президента Румен Радев, който ще се срещне с представители на медиите след 15.00 часа.
На министерско ниво България вече е получила съгласието на страните - членки де факто да бъде считана като страна - членка на Шенген, въпреки че не е. Това би означавало граничните власти да получат пасивен достъп до визовата и Шенгенската компютърна информационна система, за да могат да проверяват на българската външна граница дали преминаващите имат изтекли Шенгенски визи и дали няма заповед за тяхното издирване. Мярката е насочена срещу пътуващите бойци от "Ислямска държава". Този "български" аспект от контрола по външните граници няма да присъства изрично в текста на заключенията, но лидерите ще призоват за бързото приемане на законодателството от министрите на вътрешните работи и от Европейския парламент.