Европейските фондови борси се оцветиха в зелено за трета поредна сесия на търговия благодарение на подем в банковия сектор и на акциите на енергийните компании, като вниманието на инвеститорите е насочено към предстоящите в ранния следобед важни данни за трудовата заетост и за нивото на безработицата в САЩ през февруари.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,43%, излизайки на позитивна територия за трети пореден ден на търговия, но въпреки това е на път да отбележи понижение от около 0,2 на сто в рамките на цялата седмица.
Солиден скок с около 1,5% бележат акции в банковия сектор, задълбочавайки тяхното възходящо движение от четвъртък, което беше факт, след като шефът на ЕЦБ Марио Драги сигнализира, че централната банка вече не е изправена пред възможността за ново намаляване на лихвените ставки на фона на растящата инфлация и доброто представяне на икономиката на еврозоната. Инвеститорите вече започват да залагат на повишаване на основните лихвени ставки в еврозоната през март 2018-а година, като някои анализатори дори прогнозират многократно вдигане на лихвите през следващата година с оглед на очаквания, че догодина ЕЦБ ще започне да затяга досегашната си прекалено стимулираща парична политика. Междубанковият паричен пазар в региона на единната валута вече отработва нарастване на т.нар. "депозитна лихва" на ЕЦБ с 10 базисни пункта от нейното настоящо ниво от -0,4%.
Трябва да се има предвид, че рекордно ниските лихви и по-специално техните отрицателни нива бяха една от основните причини за слабите печалби на европейските банки през изминалата година. Поради това не е изненада, че очакванията за вдигане на лихвените ставки през следващата година допринасят за поскъпване на банковите акции към най-високи нива от повече от година насам. Най-солиден ръст през днешната търговия бележат акциите на Banco BPM, Bank of Ireland и UniCredit. Акциите на UBS Group поскъпват с близо 2%, след като големият швейцарски кредитор намали заплащането на управленския си състав за миналата година на фона на слабата нетна печалба, която спадна с близо 50% спрямо 2015-а.
Акциите на енергийните компании пък напредват с около 1% благодарение на предпазливо повишение на цените на петрола след техен доста солиден спад през предходните две сесии на търговия на фона на рязко нарастване на седмичните петролни запаси в САЩ. Днес фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през април поскъпват с 0,67% към 49,58 долара за барел, след като в четвъртък те потънаха под важната психологическа бариера от 50 долара за пръв път през настоящата година. достигайки дъно около 48,70 долара за барел. Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през май се повишават с 0,7% към 52,47 долара за барел, отскачайки от вчерашно дъно за годината около 51,69 нивото.
Опитът за стабилизация на петролните цени през петъчната търговия допринася за скок на акциите на British Petroleum с 0,85% и на Royal Dutch Shell - с 1,54%, докато акциите на Repsol SA поскъпват с 2,4%, тъй като голямата испанска петролна компания обяви за разкриване на огромно петролно находище в Аляска.
Доста солиден ръст с над 4% отчитат акциите на BT Group PLC, след като британската телекомуникационна компания постигна споразумение със съответния регулатор в сферата на телекомуникациите - Ofcom за законово отделяне на нейната мрежа Openreach.
Това спомага за повишение на британският фондов индекс FTSE100 с 0,45%, прекъсвайки по този начин неговия шестдневен непрекъснат спад - най-продължително понижение на лондонския индекс от средата на декември 2016-а година. Подкрепа за днешното позитивно представяне на борсата в Лондон оказва и оставащият под натиск от продажби британски паунд въпреки серия смесени до позитивни икономически данни от Острова.
Немският фондов индекс DAX напредва с 0,64%, намирайки допълнителна подкрепа от солидни данни за германския износ и внос в началото на годината, докато индекс CAC40 на борсата в Париж нараства с 0,63%, игнорирайки изненадващо слаби данни за френското индустриално производство през януари.
Вниманието на инвеститорите и от двете страни на Океана вече се насочва към важните данни за състоянието на трудовия пазар в САЩ през февруари (от 15:30ч.) и дали те ще увеличат допълнително шансовете за повишение на американските лихвени ставки на заседанието на Фед през следващата седмица (на 14-и и 15-и март).