Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на акциите на ING заради разследване за корупция и пране на пари

Песимизмът относно шансовете на Тръмп да осъществи обещаните реформи обхвана и европейските борси

Акциите на ING Groеp са подложени на агресивен натиск от продажби, след като водещата холандска банка призна, че е обект на криминално разследване по обвинения за пране на пари и за корупция, които могат да доведат до налагането на големи по размер глоби.

Кредитната институция обаче не потвърди информация в холандския вестник Het Financieele Dagblad, според която течащата прокурорска проверка е свързана с подкупи, които са били платени на дъщерята на бившия президент на Узбекистан от няколко телекомуникационни компании, включително от базираната в Амстердам VimpelCom. ING отбеляза в своя годишен доклад, че е получила искания от властите в САЩ за предоставяне на информация и е оказала необходимото съдействие. Банката все пак призна, че течащото криминално разследване от страна на холандските власти може да доведе до значителни по размер глоби.

Акциите на ING Groep NV се търгуват с цели 5,28% под тяхното ниво на затваряне от вторник, допринасяйки допълнително за днешното негативно представяне на европейските фондови пазари и в частност при търговията в банковия сектор.

Общият европейски фондов индекс Stoxx Europе 600 се понижи в началото на днешната търговия с 0,9% към най-ниско ниво от 7-и март около 372,0 пункта, следвайки снощния рязък спад при търговията на "Уолстрийт". Във вторник и трите основните фондови индекса в САЩ се сринаха с над 1% за пръв път след победата на Доналд Тръмп в президентската надпревара през миналия ноември в резултат на инвеститорски опасения, дали новата американска администрация ще успее в скоро време да представи обещаните фискални и регулаторни промени, които бяха в основната на рязкото възходящо движение на глобалните фондови пазари след неговото избиране.

Очакваното в четвъртък гласуване от Конгреса на САЩ на плановете за нова здравна реформа на Републиканската партия, може да се окаже важен лакмус за инвеститорите по цял свят относно това, дали обещаните от новата администрация на Белия дом реформи ще бъдат успешни.

Очакванията, че Тръмп ще предложи регулаторни облекчения бяха в основата на рязкото поскъпване през последните месеци на банковите акции както в САЩ, така и в Европа, с оглед на факта, че редица европейски финансови институции имат операции отвъд Океана. Инвеститорският песимизъм, че новата американска администрация ще успее да осъществи тези промени обаче провокира солиден спад на Stoxx Europe 600 Bank Index с 1,5% по време на днешната търговия, като акциите на Deutsche Bank AG се понижават с 0,8%, на Credit Agricole SA - с 1,67%, а на британските Barclays, HSBC Holdings, Lloyds Banking Group и Royal Bank of Scotland - с между 1,2% и 2,55%.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,52%, френският CAC40 - с 0,48%, а британският FTSE100 - с 0,82%, като допълнително негативно влияние върху търговията с акции на стария континент оказва и слабостта в последните дни на щатския долар спрямо еврото и британската лира.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна