Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският съюз отбелязва 60 години от подписването на Римските договори

| обновено на 25.03.17 в 10:21

Днес в Рим ще се честват тържествено 60 години от подписването на Римските договори, поставили базата на Европейския съюз. Страната ни е представена от президента Румен Радев.

Във връзка честванията, в петък папа Франциск даде аудиенция на държавните глави и правителствени ръководители на държавите от ЕС, като им обърна внимание, че Съюзът не e само документи и протоколи, но живот и достойнство, както и изтъкна, че солидарността е по-силна от популизма, тъй като е способна да отвори познанията между хората.

На аудиенцията беше обърнато внимание,че днес предстои подписването на декларация от всеобщ интерес за бъдещето на ЕС. Отделно се появи информация, че по някои точки в нея, Гърция и Полша не са били съгласни и не е все още ясно дали единомислие ще бъде постигнато.

Навечерието на честванията преминава спокойно с обичайния туристически поток за Вечния град, като за сигурността му са мобилизирани 5 000 полицаи. Ще се проведат 4 манифестации и два митинга, някои от които против ЕС.

Именно с договорите от Рим, подписани на 25 март 1957 година
, се полагат основите на Обединена Европа - понятие, което в последните месеци изглежда започва да губи актуалност на фона на говоренето за движение на различни скорости и за напускането на общността от различни страни-членки. 


Обединение, което като че ли губи своя смисъл, ако се съди по стандартите, които прилагат определени държави в ЕС по миграционната криза. Въпреки това лидерите са на мнение, че бъдещето на европейския проект е възможно, за да бъде даден отговор на нарастващото недоверие, предизвикано от възхода на крайно десните партии и непрекъснато увеличаващите се заплахи за сигурността на Стария континент. 

Церемонията в Рим цели да отвори нова страница за единна Европа
, подчерта преди време председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, а председателят на ЕП Антонио Таяни пожела ЕС да се приближи повече до гражданите си, като изостави красивите фрази. 
Макар лидерите на Италия и Испания да се договориха страните им да поемат водещата роля в заздравяването на ЕС, докато преминат изборите във Франция и в Германия, в Италия все по-ясно се чуват критични гласове по отношение на Съюза, които отправят обвинения към Брюксел в недобра политика по мигрантската криза и в лош икономически мениджмънт. 

Това не е Европейски съюз, а Европа на националните правителства
, казва Пиер Верджилио Дастоли, президент на Италианския комитет за европейско движение, който нарича настоящата Европа "Европа на мудността".

Европа трябва да помогне сама на себе си, да реагира бързо и адекватно, за да оцелее
, коментира бившия италиански премиер и бивш председател на ЕК Романо Проди, който в интервю за италианското обществено радио обясни, че ние не уважаваме историята - или трябва да сме единни и в еврото,  за да бъдем световна сила, или ще изчезнем.  


Свидетели сме на исторически момент, който ще даде нов тласък на проекта за единна Европа
, смята от своя страна настоящия премиер на Италия Паоло Джентилони .


Подробности можете да чуете в кореспонденцията на Елена Шаханова за предаването "Събота 150".

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени