Може би там противоречието е, че една и съща сграда дава различни послания. Сграда, която се казва "Гео Милев" -убит, и жертвите на Народния съд. Разбира се, че трябва да бъде почитана паметта на всички жертви на политически репресии и на политическо насилие.
Запитана защо точно Народният съд става пресечна точка на конфликта тя подчерта:
Раната е много прясна - това е кървава страница, предхождана от други кървави страници. Там е ставало дума освен всичко друго и за опит за търсене на възмездие.
Народният съд се използва с политически цели от различни политически формации, уточни проф. Баева. Според нея спорът продължава, защото има политически заряд.
Комунистическите съдилища поставят рекорди, а за жалост ние отново имаме шампионско място, отбеляза проф. Евелина Келбечева като сравни данните с тези от Нюрнбергския процес и други подобни трибунали:
2 618 смъртни присъди са издадени от всички състави на Народния съд, от които 1 046 са изпълнени. Ако сравним това незаконно политическо насилие, тежестта на присъдите в България спрямо това, което е било като режим в България, е толкова непропорционална, толкова неправомерна, че просто е ужасяващо.
Двете мнения слушайте в звуковия файл.