Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калфин: Идеите на Макрон за реформи в ЕС са такива, че България ще трябва активно да защитава интересите си

България трябва да бъде слушана, а не послушна

Ивайло Калфин
Снимка: БГНЕС

Какъвто и да е изходът от изборите във Франция, ЕС ще се промени много и най-големите рискове – да се промени в такава посока, че България за остане в неговата периферия, стават реалност. Това каза за предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" Ивайло Калфин – бивши външен министър и настоящ съветник на европейския комисар по бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер:

Идеите на Макрон са за създаване на един много тесен съюз около еврозоната, включително с парламент, финансов министър, съвет на министрите… всички органи, в които ние участваме, да се съберат около еврозоната и в тях да участват 19-те страни-членки на еврозоната. Всичко останали оставаме в периферията и решенията, които се вземат, надали ще могат дълго да ни задържат в тази периферия. Това за България е най-големият риск – да изпадне от масата, на която се вземат важните решения.

Все пак изборът на Макрон е по-добрият вариант за България, тъй като Марин льо Пен е националист и иска стараната ѝ да обяви референдум за напускане на ЕС и да излезе от еврото. Това са първи избори за бившия министър на икономиката на Франция Макрон, който все още не е достатъчно известен на света, коментира още Калфин

Идеите на Еманюел Макрон за реформи в ЕС са такива, че ние трябва много активно да защитаваме нашите интереси. Той надали си мисли за България и за нейните проблеми, но ние трябва да наложим нашето разбиране.

В Европа има много въпросителни и затова настоявам от много време България да изработи собствената си визия. Ние видяхме петте сценария на ЕК за развитие на ЕС. Изборът няма да бъде между тези петте и да си избере един от тях, а сигурно ще бъде нещо различно и е нормално всяка страна, включително и България, да влезе със собствената си визия и ние трябва да отговорим и на тези въпроси: "Какво се случва в еврозоната?". Там са големите проблеми! Не можем да кажем: "Нас не ни интересува, но не ви позволяваме и на вас вие да обсъждате какво се случва там".

Надявам се правителството, като си влезе в обувките, да започне дискусии и ние действително да имаме българската визия как да се развива ЕС, включително какво да става с еврозоната, как тя да се развива, как да се вземат решенията, какви институции да създават, страни като България как да участват? Това са въпроси, за които нямаме отговор, а процесите след френските избори и особено след германските през есента ще се развият много бързо в Европа.

Ивайло Калфин коментира, че очаква традиционните партии да се съвземат за парламентарните избори:

Обещанието на Еманюел Макрон е, че ще доведе нови лица във френската политика! А Франция има своите проблеми, французите са настръхнали от икономически проблеми, от висока безработица, от тероризъм, терористични атаки, на които станахме свидетели всички. Извънредното положение още е в сила. Има гета във Франция с мигранти, които са вече второ-трето поколение.

Аз очаквам французите да си изберат ново лице за президент, но да изберат парламентарно мнозинство, което е по-близко до традиционните партии, което им е по-познато, за да балансират донякъде експеримента с новото лице.

Бившият външен министър коментира, че бъдещият ни еврокомисар трябва да е авторитет в сферата си:

България трябва да се бори за място с авторитет, с авторитетни хора, с авторитетно правителство, с авторитетни инициативи. Ето, сега имаме и председателството, което ни дава възможност това нещо да се направи. Въобще тогава, когато България е слушана, а не когато България е послушна. Това е с малко по-различно поведение, отколкото имаме до момента. 

Интервюто на Явор Стаматов с Ивайло Калфин можете да чуете от звуковия фйл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна