Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денят на "кенгуру-грижата" за недоносените деца ще бъде отбелязан и у нас

Снимка: Гео Калев, Столична община

Ден на отворените врати ще се проведе в неонатологията на Университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом". Инициативата е на фондация "Нашите недоносени деца" по случай Световния ден на т. нар. "кенгуру-грижа" - 15-и май, който за първи път се отбелязва в България. Целта е да се повиши информираността на хората по темата, а от болницата приканват всички родители, чиито бебенца са настанени на осмия етаж в "Майчин дом", да се включат в тази инициатива. Ще бъде дадена възможност на майките и бащите, чиито бебета са в неонатологичното отделение на болницата, да осъществят продължителен контакт "кожа до кожа" минимум един час с децата:

В ефира на "Хоризонт" Нина Николова от фондацията "Нашите недоносени деца" представи инициативата за въвеждане на този тип грижа за недоносените бебета, като отбеляза, че тя се прилага успешно в много страни:

Ние сме го виждали да се практикува в много страни в Европа. Лично аз преди две години в Полша видях бебенца, които са по 500-600 грама, които са в прегръдките на родителите си и остават там с часове. Научно е доказано, че това подобрява в пъти състоянието на детето. 

А защо минимум един час - тъй като детето трябва да се темперира. То, когато се извади от кувьоза, има един такъв стрес. Когато то се постави върху гърдите на бащата или на майката, то усеща пулса на майката. Телесната температура на майката е много по-добра от температурата, която е вътре в кувьоза и тя дефакто регулира телесната температура на телцето на детето. 

Общо взето е доказано, че тази кенгуру-грижа, така наречената "кожа до кожа", много по-бързо помага на детето да излезе от критичното състояние - от кувьоза да бъде преместено на термолегло и съответно да бъде изписано вкъщи, подчерта Нина Николова и добави, че усилията на фондацията "Нашите недоносени деца" да приложи "кенгуру-грижата" и у нас е намерила подкрепата на лекарите от много болници в различни градове:

Срещнахме разбиране. Ние пратихме на всички болници покана заедно да честваме Световния ден на кенгуру-грижата в България. Много болници са съпричастни - от Кърджали, Монтана, Велико Търново, Сливен, Стара Загора, Враца, Русе.

Нина Николова покани всички, които са съпричастни с темата за грижите за недоносените деца тази вечер от 18.00 часа да посетят прожекцията на документалния филм "Животът, който предстои" в столичното кино "Влайкова". Филмът, който разказва за началото на живота на две близначета, ще бъде показан и прожекция ще се проведе и във Велико Търново. 


Темата за лекарите неонатолози, които всекидневно се борят за живота на всяко дете, родено преждевременно, продължава репортерът Евелина Стоянова, която разговаря с д-р Иванка Янкова от столичната болница „Шейново“. Лечебното заведение получи с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм съвременна апаратура и повиши нивото си на компетентност, за да може да полага още по-добри грижи за недоносените деца. Това е изключително важно, тъй като статистиката сочи, че две на хиляда бебета, родени с ниско тегло, не могат да бъдат спасени. Повече по темата може да научите от звуковия файл .

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени