Относно тезата на Мария Габриел, че Механизмът за наблюдение на правосъдието в България трябва да бъде прекратен, защото е неефективен и трябва да бъде заменен с подобен мониторинг за всички 28 държави от ЕС, София Инт Велд заяви:
Това трябва да прецени Европейската комисия. Но темата наистина беше част от доклада, който аз написах и който беше приет със солидно мнозинство от 2/3 от Европейския парламент. Не мисля, че някой би се възпротивил на идеята да контролираме върховенството на закона във всички европейски страни - напротив. Но трябва да зададете следния въпрос на Еврокомисията - ако тя толкова настоява на Механизма за сътрудничество и проверка над България и Румъния, защо оттегли своя годишен антикорупционен доклад, който покриваше всички държави? Службите на комисията вече бяха започнали да пишат този доклад, за целта наеха и консултантската компания "Прайс Уотърхаус Купърс". После изведнъж те решиха, че докладът повече не е необходим. Ето тук има противоречие. Всички би трябвало да преследваме една и съща цел - ЕС да бъде истинска територия на върховенството на закона и човешките права, зона, свободна от корупция. Тази цел трябва да се преследва във всички държави-членки, а не само в две от тях.
Създават се очаквания, че г-жа Габриел може да получи ресора, свързан с цифровата икономика, по който работеше Гюнтер Йотингер. Запитана дали тя трябва ли да има съответната професионална квалификация, за да заеме подобна длъжност - особено като се има предвид спецификата на този технологичен ресор, София Инт Велд отговори:
Ние в Парламента можем да кажем дали някой е годен или не за определен ресор, едва след като се проведе изслушване. Именно там Мария Габриел трябва да покаже дали владее материята. Членовете на Европейската комисия обаче не са технократи - те не са еврочиновници. Ако искахме там да има технически експерти, нямаше да назначаваме политици. Това е същото като съставянето на правителство. Комисарите не трябва да са технически експерти, защото за тази цел вече имаме съответните служби в Комисията. Комисарите имат за задача да прокарват с политически средства дневния ред и да работят за осъществяването и реалното прилагане на политиките. В този смисъл, ако Габриел не е експерт по информационни технологии, това за мен не е от съществено значение.
В отговор на въпрос до каква степен подкрепата в ЕП за кандидатурата на Мария Габриел е обусловена от отношенията между политическите формации и има ли риск това противопоставяне да се отрази на изслушването на българския кандидат-комисар, тъй като тя е кандидатура на ЕНП, София Инт Велд посочи:
Споразумението, подписано във връзка с избора на председател на ЕП, не означава, че винаги по всички въпроси ЕНП и АЛДЕ ще се подкрепят взаимно при гласуването. Това споразумение беше само по определен въпрос. Вероятно Мария Габриел няма да бъде изслушвана от моята комисия по вътрешни работи, ако наистина получи дигиталния ресор. Но смятам, че всички членове на групата на Либералите ще я оценяват по нейните качества и заслуги. Така работим ние и така би трябвало да бъде. Колкото до социалистите, или до Зелените, не знам и трябва да питате тях.