В предаването "Преди всички" Мария Кавлакова, която е сред организаторите на протеста, открои някои от мотивите на протестиращите:
Става дума точно за големи имоти, повечето от които са били спорни и които например са имали забрана за строеж, каквито са случаите на Карадере и на Корал. В интерес на държавата е да стимулира дребните собственици, но в случая изобщо не става дума за това. Подозираме, че зад този законопроект стоят крупни интереси, а това гласуване е буквално поръчано.
Кавлакова даде примери с големи терени в Сапарева баня, Камчия, Карадере и Корал и посочи, че ако статутът на земите остане земеделски, всички крупни инвеститори ще трябва да минават отново през процедура на ОВОС. Връщането на статута на земите като земеделски няма да ощети дребните собственици, категорична беше Кавлакова.
За всички е ясно, че дребният бизнес по морето и на много места в планините от типа на отдаване на квартири под наем, развиване на малки заведения за хранене и прочее, са погубени от крупните инвеститорски интереси по тези места. Когато се реализира например един огромен комплекс за олинклузив, хората идват, гостуват в тези олинклузиви и те са икономически неизгодни за тези малки райони.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Регионалният министър Николай Нанков смята, че проблемът може да се реши, ако максимално бързо се разработят общи устройствени планове по Черноморието.
Само в Бяла не е възложен. Останалите са в процес на изработване и на приемане. Тоест една от стъпките за планово, за предвидимо застрояване там, където разбира се, е допустимо, е бързото приемане на общоустройствени планове. Аз не казвам, че не трябва да се строи. Напротив. Трябва да се строи планово. Трябва да се строи в зоните, в които това е допустимо.
Основното решение е в устройствените планове, подчерта и екоминистърът Нено Димов:
Това, което се решава в Народното събрание, е удължаване на един срок, което е добра мярка, но палиативна.