Георгиева подчерта, че има много важни неща, които през последните години са останали на заден план в обществото и това дава своите горчиви плодове:
Мога да ви кажа няколко много важни неща в нашия живот, които ние пренебрегнахме много отдавна - пренебрегнахме нашата душевност, пренебрегнахме нашите деца – това да им даваме любов, да се отнасяме добре с тях.
Агресията е вик за любов, отбеляза още психологът, като поясни:
Тоест ако човек не е уважаван, не е обичан, не му е обърнато внимание, и човек няма как по друг начин да я изрази.
Ако ние в семейството си не го виждаме това, никой в училище не може да ни научи на подобно поведение. Това се учи през първите седем години. Но много сериозно хората вече са насочени само съм материалния свят и загърбихме всичко останало и това е резултатът.
Криминалният психолог проф. Калин Гайдаров, който също се включи в разговора, коментира, че формирането на поведението на личността, освен от психологическите настройки, на които е акцентирала Росица Георгиева, зависи и от състоянието на обществото като цяло:
Всеки млад човек е силно повлиян от обществените нрави и от медиите, които пресъздават едни или други аспекти или модели на поведение, отбеляза проф. Гайдаров и допълни:
В този смисъл, освен домашното възпитание и отношенията между родители и деца или между връстници, много важно е по какъв начин социалното пространство като публично пространство или като институционализирано – в случая училище, се държат по отношение на децата.
Училището е много сериозен инструмент за възпитание и той трябва да бъде използван пълноценно, подчерта още проф. Гайдаров, като акцентира, че работата на учителите трябва да е автономна и е недопустимо върху нея да оказват натиск родители или администратори. Психологът подчерта, че социалното поведение на учениците трябва да бъде оценявано.
Интервютата може да чуете от звуковия файл.