България и още 19 страни от Европейския съюз се договориха да създадат помежду си единна прокуратура за разследване измамите с европари. Това стана на заседание на правосъдните министри в Люксембург.
Европейската прокуратура ще събира доказателства и ще повдига обвинения в съда срещу хора, които участват в измами с проекти от еврофондовете или извършват други престъпления срещу финансовите интереси на целия ЕС като укриването на ДДС, например.
Централата на новата институция ще бъде в Люксембург и ще има подразделения във всяка от страните, където има юрисдикция. Тя ще започне работа 3 години след влизането в сила на одобрения днес регламент.
Освен в България европрокурорите ще могат да разследват случаи в Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Латвия, Литва, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Франция, Финландия, Хърватия и Чехия.
Централизираната прокуратура няма да важи за всички в ЕС, тъй като не беше постигнат консенсус сред 28-те членки.
Затова на доброволен принцип тя се въвежда чрез така нареченото "засилено сътрудничество" между 20 от тях.
Издръжката на бъдещата европейска прокуратура ще струва 21 милиона евро годишно, съобщи комисарят по бюджета Гюнтер Йотингер, като приветства инциативата на 20-те европейски държави.
Очакваме ясна финансова полза – инвестициите в персонал и административни разходи за прокуратурата ще донесат няколкостотин милиона евро годишно възвръщаемост, които сега се отклоняват поради корупция или измами.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева, която участва в инициативата, заяви:
Изразяваме увереност, че към инициативата ще се присъединят и останалите държави-членки на ЕС.