От Българския фармацевтичен съюз настояват да се изчака с въвеждането на електронна здравна карта на всеки пациент и да не се правят промени в използваните сега рецептурни книжки. Съсловната организация на фармацевтите провежда своята годишна среща в Русе.
Замяната на един хартиен документ с друг хартиен документ не е опция, първо. Второ - не е модерна практика, и трето - ще доведе до още по-голямо объркване на пациентите,каза проф. Илко Гетов, който е председател на Българския фармацевтичен съюз и изрази надеждата си, че правителството ще прекрати паралелния износ на лекарства и ще въведе ограничения в условията за откриване на нова аптека.
На въпрос на "Хоризонт" за голямата разлика в цените на лекарствата в България и Румъния, професор Гетов обясни, че има три причини за по-евтините медикаменти в северната ни съседка:
Румъния обновява позитивната си лекарствена листа един път на три години. В България това става ежемесечно. На второ място - основният проблем, това е ДДС. В България ДДС на лекарствата е 20% , докато в Румъния - 9%. И третата причина - това е големината на румънския пазар.