Че евроатлантическата интеграция съвсем не е забравена тема за Македония, както изглеждаше в последните години, пролича ясно от думите на Зоран Заев. Пред български журналисти той изтъкна, че въпреки дългото чакане обществеността все още смята, че членството в НАТО и Европейския съюз не е мисия невъзможна. Но за да се осъществи този процес, Скопие трябва да реши спора с Гърция за името на Македония - основният препъни камък за започване на евроатлантическия процес. Дали от липсата на политическа воля или от упорство по патриотични подбуди от 26 години решение на този въпрос няма. Сега обаче воля за промяна има. Отделен е въпросът ще се реализира ли тя и коя от двете страни ще направи съответните компромиси. Категоричен отговор за това не чухме, но пък Зоран Заев остана оптимист, че диалогът е възможен.
Оптимизъм пролича и от намерението на властта да работи за подобряване на добросъседските отношения и за извършването на реформи, които да дадат тласък на процеса на евроинтеграция. Македония няма алтернатива на еврочленството и присъединяването си към НАТО, категоричен бе премиерът Заев, в коментар на въпрос за нарастващото влияние на Русия на Балканите:
Политическата намеса на всяка чужда държава е заплаха… Всеки съвет от приятел е добре дошъл. Македония иска да работи с Русия. Руският пазар е много важен за нас. Но за Македония няма алтернатива на НАТО и ЕС, не заради политиката или заради нас политиците, а защото над 75% от гражданите вярват, че страната трябва да членува в НАТО и ЕС и Русия знае това.
Македонският премиер даде отговор и на друг дискусионен за югозападната ни съседка въпрос - за признаването на албанския език като втори официален в страната:
Конституцията на Македония е толкова либерална, че дава възможност за използване на всички езици на етническите общности в страната. С коалиционните ни партньори нямаме предразсъдъци за употребата на езици, защото езиците са да се разбираме.
А политиците в Македония знаят добре, че хората там вече са уморени от избори и политически дрязги и искат решаване на кризата, в която изпадна преди две години страната им. Това са и личните ми впечатления от разговорите ми през последните седмици с жители на Македония, които очакват успокояване на ситуацията и подобряване жизнения им стандарт. Тук е мастото да припомним, че кризата беше предизвикана освен от оставката на кабинета на Никола Груевски и от разпространените през 2015 г. в публичното пространство именно от Зоран Заев - тогава лидер на опозицията - т.нар. "медийни бомби". В тях се съдържаха данни за злоупотреби от страна на висши държавници и за незаконно подслушване на граждани и политици. Днес - вече като премиер, Зоран Заев не отговори ще има ли още медийни бомби, но подчерта, че законът трябва да важи за всички. Не се ангажира и с коментар - ще успее ли специалната прокуратура, която разследва сигналите за нередности да повдигне обвинения до 30 юни, когато изтича мандатът на разследващия орган:
Причината да предам всички материали на специалната прокуратура е очакването - мое и на гражданите да се разкрие цялата истина…. Остава едно съмнение дали специалната прокуратура ще успее да повдигне обвинения до 30 юни, когато изтича нейният мандат. Ако той не бъде продължен, материалите ще останат на разположение на друг обвинител. Законът трябва да важи еднакво за всички и Македония трябва да бъде правова държава.
Целия коментар на Георги Марков чуйте от звуковия файл.