Докладът за разминаванията в качеството на някои хранителни продукти, които се предлагат у нас и в Западна Европа трябва да бъде публикуван, заяви в предаването "Нещо повече" Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители"
Ще очаквам с радост публикацията на доклада, защото според мен всеки един потребител трябва да знае марките, които фирми се отнасят към него с двоен стандарт, защото съм далеч от мисълта, че всички компании го правят или пък още по-малко всички продукти, в крайна сметка става въпрос за една извадка и е важно да знаем кои са те, за да можем ние с портфейлите си впоследствие да изразим своето мнение спрямо тези компании. Така че надявам се министър Порожанов да не остане единственият и най-информиран потребител в страната.
Николов коментира отказа на министър Порожанов да назове конкретни продукти:
Това до голяма степен намалява ефекта от изследването. Просто трябва да се публикува в неговата цялост. Осен това така се създават предпоставки за обобщаване, което, пак казвам, няма да е коректно. Смятам, че компаниите, които са били коректни с потребителите, не трябва да бъдат повеждани под общия знаменател. Затова си пожелавам това да е първото от многото такива проучвания, а по същество дали се учудваме от резултатите, аз лично не. Даже ми направи впечатление, че в Словакия, в тяхното проучване, бяха хванали и по-значими разминавания, така че ясно е за всеки, че този проблем съществува, въпросът е какво да правим оттук нататък, за да не остане една различна тенденция спрямо различните пазари в ЕС.
Богомил Николов изрази надежда инициативата за качеството на храните, която беше подета от държави в Централна Европа да не остане просто една кампания:
Силно се надявам, че това не е част от една кампания, в която няколко правителства се опитват да разиграят по-силни карти пред Европейската комисия, защото не е тайна, че има доста търкания между централно европейските държави и европейските институции. Надявам се, че това е начало на една трайна тенденция за по-силно ангажиране на правителствата и националните институции с проблемите на потребителите.
Журналистът Димитър Байрактаров от своя страна каза, че не може да бъде оптимист от направените разкрития:
За огромно съжаление аз не мога да бъдат оптимист, не мога да бъда оптимист по няколко причини. Първата причина е, че обществото не получи отговор на най-важния въпрос - опасни ли са за здравето тези продукти, в които са констатирани драстични отклонения. Ако те са опасни, предприети ли са марки за изтегляне от пазара на тези хранителни продукти и обществото не получи отговор на още по-важния и по-крещящ въпрос – какво е правила толкова години Агенцията за безопасност на храните, че така или иначе, нас са ни превърнали някакви корпорации в трета ръка народ. Всъщност за мен отговорът е ясен и аз директно ще го назова в ефира – тази агенция отдавна се е превърнала в инструмент за защита на корпоративни интереси, които обаче за съжаление работят срещу интереса на българския народ.
Байрактаров коментира и новия закон за храните, който в момента е на етап обсъждане:
Той е срещу интересните на българските граждани. Ние сме силно обезпокоени, защото чрез този законопроект се отварят широко вратите за внос и безпрепятствена търговия на ГМО храни. Нещо, което например в член 4а на сега действащия закон, алинея 4, поне бяхме предпазили децата.
Според журналиста обществото трябва да направи така, че да не се стига въобще до внасянето му в пленарна зала.