За жалост първата по-сериозна инициатива на управляващите, имам предвид административната реформа и тази дигитализация на някои от административните услуги, минават абсолютно под килима благодарение на скандали, които никой не печели от тях. Имам предвид и НДК, и случаи като Свищов и т.н., и т.н. Струва ми се, както сме наблюдавали много пъти, скандалите много често минават като основна линия в публичното пространство, без да се забелязват други неща, които според мен са по-важни за обсъждане.
Според Ганев едно от най-важните неща в момента е кабинетът да излезе с управленска програма:
В случая за тези 21 страници, те трябваше да прераснат в управленска програма, която трябваше да бъде публикувана месец след встъпването в длъжност на това правителство. В случая все още я нямаме, но тук трябва да имаме предвид следното – все пак това е нова управленска конфигурация, която за такъв тип инициативи като управленска програма и т. н. се дава един толеранс от 100 дни. Въпросът е, че на третия кабинет "Борисов" никой не му дава 100 дни и това е, ако ме питате мен, нормално. Защото на първо място това му е трети път като министър-председател, освен това част от министрите, които заемат и сега министерски постов, са били част от управлението.
Именно понеже нямат това време, сега в момента всички са критични, изразят своите критики към това, че правителството няма програма, няма посока. В случая предполагам че в следващите месец-два ще се даде някаква програма и посока, защото самите управляващи разбират, че от влизането от скандал в скандал няма да извлекат нищо кой знае колко позитивно. Така че оттук нататък според мен най-важното нещо, което стои пред властта, е да дадат позитивната посока, ако щете позитивния разказ за това, че нещо се случва в държавата, че вървим нанякъде и че с някакви мерки постигаме определени цели. Това е най-важното в момента, особено предвид факта, че се намираме, в крайна сметка, в началото на едно управление, а винаги едно начало на едно управление, трябва да има някаква посока. Затова ми се струва, че скандалите замитат това нещо под килима.
Димитър Ганев смята, че скандалът около НДК не е борба на лобита в ГЕРБ:
В случая уволнението от госпожа Павлова на Боршош и съответното назначение впоследствие на господин Боршош отново в НДК, не мисля, че е, както други анализатори говорят, някаква много тежка битка между някакви лобита в ГЕРБ. По-скоро ми се струва, че екипът на Лиляна Павлова има видими разногласия с ръководството на НДК, а НДК само по себе си е едно от най-важните звена в подготовката на Българското председателство на ЕС. И в случая, след тази реакция, от своя страна Борисов реши, че екипът, който управлява НДК, е достатъчно компетентен. В момента се намираме в една момента снимка и аз не мисля, че този скандал е привършен сега.
Ганев коментира и напрежението между президента Румен Радев и Цветан Цветанов:
В случая това, което имаме, и това напрежение, което се създава между президентската институция и господин Цветанов, е политическа битка, която е най-нормалното нещо. На мен ми се струва, че тук президентът Радев прави грешка като влиза в доста дребнотемия.