Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дейци на изкуството търсят подкрепа от институциите заради старото кино "Левски"

| обновено на 12.07.17 в 15:17
Снимка: Ивайло Николов
Десетки артисти, режисьори и други хора на изкуството се събраха днес, за да изразят подкрепата си към собствениците на „Сити Марк Арт Център“. Мястото е познато на столичани като старото кино „Левски“, а сега е сцена за театър, кино и концерти. Културният център работи без държавна издръжка, но дава сцена за десетки български актьори. Той се управлява от сдружение, което се финансира от друга своя собственост на ул. "Съборна" 7 в центъра на София. Семейство Кирови притежава магазини на партерния етаж на сграда, която се намира на въпросната улица и с приходите от тях издържа арт центъра. Другите шест етажа от сградата обаче са собственост на бизнесмена Янко Иванов, който пък иска да строи нова сграда на същото място. След като двамата собственици не стигат до съгласие за строеж е заведен иск, но в съда в град Никопол. Делото се гледа от магистрати в София, въпреки, че е установена фалшификация, според която то е стартирало със задна дата. Стига се до там, че частни съдебни изпълнители извежда собствениците от магазините им. Именно заради този казус културни дейци днес връчиха подписка в Министерския съвет и Столичната община с искане двете институции да излязат с позиция по въпроса.

Случаят предизвиква доста въпроси, като това, защо дело за имот в столицата се образува в съд извън София. То започва с подаване на молба за образуване на гражданско дело от управителката на „Булгарплодекспорт" Весела Миткова срещу фирма „Сити Марк" относно спор за имот-магазин на улица „Съборна" 7. В молбата обаче не пише за кой град става въпрос. Такава улица в Никопол няма. Следва манипулация при регистрирането на молбите и поставянето на печат. Преди 10 години молбата попада в Тодор Тихолов-шеф на Районния съд в Никопол, без да се знае къде е била три години и половина и кой я е намерил. Почеркът в дневника не е на жените, вписващи регистрациите. Вместо да се разбере кой е фалшифицирал и кой е намерил въпросната молба, Тихолов нарежда на съдия Галя Наумова да образува дело, но тя отказва. Тогава той разпределя молбата на себе си. И вместо да предаде неистинския документ за разследване в Районната прокуратура, председателят на съда го узаконява, като през октомври 2007-а, образува дело и по фалшивата молба. Адвокатът на собствениците на бившето кино "Левски" Георги Коев определя целият случай, като абсурд.
 
Днес дейците на изкуството внесоха в Министерския съвет и Столичната община подписана от над 1500 души петиция, с която настояват за реакция от институциите. Те са наясно, че министър-председателят няма как да въздейства върху съдебната система, но очакват от него да даде своята морална оценка и да даде своето мнение, като гражданин. Христина Нинова, която е съветник на премиера, пък пое ангажимент да го информира за случая и случаят да бъде разгледан в рамките на правомощията на изпълнителната власт.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени