Европейската комисия (ЕК) осъди действията на управляващите в Полша и обеща наказателни процедури заради последните законови промени в правосъдната система. Според институцията - пазител на европейските договори полското правителство поставя съдиите под политически контрол. Сериозен проблем, според ЕК, са приетите от парламента четири закона – за управлението на Върховния съд, обикновените съдилища, полския съдебен съвет и Националната школа за магистрати, обяви комисарят по върховенството на закона Франс Тимерманс:
Всеки от тези закони по отделно, ако влезе в сила, сериозно ще подкопае независимостта на полското правосъдие и ще го постави под пряк политически контрол. Тези реформи ще принудят съдиите да обслужват интересите на политическите лидери и ще са зависими от тях от назначаването до пенсионирането.
Още следващата седмица ЕК ще започне процедури за нарушение веднага щом съответните закони бъдат окончателно обнародвани. Мерките са стандартни и водят до дела в Съда на ЕС в Люксембург за несъответствие с общностното законодателство. Освен това Тимерманс обеща да премине на следваща фаза по специалната процедура за върховенството на закона, която беше открита срещу Полша относно по-ранните действия на Варшава срещу независимостта на конституционните съдии:
Поради последните събития сме много близо до задействането на чл. 7 от Договора, обясни зам.-председателят на Комисията.
Тимерманс се оплака, че компетентните министри в полското правителство не желаят да водят диалог с него и ги покани отново в Брюксел. В противен случай институцията е готова да препоръча отнемане на правото на глас на Полша при вземането на решения в ЕС.
Преразпределението на разходните пера на следващия 7-годишен бюджет на ЕС започва да се обсъжда между 28-те правителства в началото на следващата година. Биенковска не беше предложена за комисар от сегашната управляваща консервативна партия в Полша „Право и справедливост“. През 2014г тя пое поста Комисар по въпросите на вътрешния пазар като номинация на предишното правителство на дясноцентристката „Гражданска платформа“