Като цяло в началото на годината прогнозите за икономическия растеж в България бяха около 3%, а последните данни показват, че ще нараснат с 3,4%. Работим и за повече. Друга положителна информация е нарастването на заетостта в икономиката с 62 000, както и скромното увеличение на работната заплата – между 9 и 10%, но трябва още много работа. Трябва да направим всичко възможно за това бизнесът да работи по-добре.
Караниколов добави още, че един от приоритетите на българското правителство е премахването на административните тежести, които са към гражданите и бизнеса:
Вече има конкретни изпълнени мерки, а до средата на септември месец ще излязат и допълнителни мерки. Мисля, че вече отдавна сме обявили в Министерство на икономиката какво правим и продължаваме с работата. В това число искаме да отстраним административните тежести, ако има такива, по оперативните програми, за да може бизнесът по-лесно да участва в тези процедури.
Друго много важно нещо, което правим и на което се гледа много положително от страна на бизнеса и на инвеститорите, е създаването на индустриални зони. Обявихме, че освен съществуващите, които към момента вървят добре, ще развиваме Стара Загора, Кърджали, Ловеч. Този път обаче целта не е да продаваме голи парчета терени на инвеститорите, а първо да бъде изградена съответната инфраструктура, която е необходима, а след това вече да бъдат продавани тези терени.
Относно договора за добросъседство с Македнония министърът на икономиката обясни:
Двете страни ще си сътрудничат в рамките на ООН и Съвета на Европа. Ще работим да създадем необходимите правна, икономическа и финансова рамка за свободно движение на стоки, услуги и капитали. Мисля, че този договор е много важен и за развитието на туризма. Важно е и съвместното изграждане на инфраструктурни проекти, които са безценни и за двете страни и за развитието на икономиката. Пътищата са приоритет, защото всеки един инвеститор държи да има международни коридори. Това е изключително важно.
Цялото интервю с Емил Караниколов можете да чуете от звуковия файл.