Добивите са средни за страната и зависят от почвените и климатични условия за всеки един регион, съответно добивите са различни. Осреднено очакваме към завършване на жътвата да се приберат около 5,2 до 5,3 милиона тона.
Традиционно, в страната се оползотворяват около една трета от това произведено количество. Необходимо е за хлебопроизводство, а също и за изхранване на животните, за производство на фуражи. Необходими са около милион и 200 до милион и половина тона хлебно зърно и фуражно съответно.
В коментар за цените на зърното Русалов посочи:
Ние сме зависими от Черноморския регион. Това, което научаваме е, че в Украйна тази година климатичните условияне са благоприятни, съответно ще се произведат по-малки количества пшеница и се надяваме съответно нашата реколта да може да се реализира на по-добри цени.
Българското зърнопроизводство е обречено без европейски субсидии, подчерта Светослав Русалов:
Няма как да се развива, няма как ние да произвеждаме този продукт и да бъдем на печалба, ако няма субсидии... Надявам се да бъде намерено решение на общоевропейско ниво и субсидиите да останат във вида и на равнището, на което са в момента - двустълбово финансиране. Общата селскостопанска политика да запази финансирането по първия стълб: директни плащания към производителите.