Интервю на Людмила Железова с гл.ас. д-р Димчо Тодоров и на Мила Младенова с Ирина Найденова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Туристическият сезон у нас стартира доста по-късно поради не много доброто време, така че нямаше много туристи, характерни за други сезони по това време. Това посочи в предаването ни "12+4" преподавателят по туризъм гл. ас. д-р Димчо Тодоров, който е и председател на Българската асоциация на експертите в туризма (БАЕТ). Малко или много, все пак сезонът е в разгара си, така че нека не говорим, че няма да бъде успешен, но все пак проблемите са много и от нискотарифен туризъм, според мен, трудно ще излезем по много причини, добави д-р Тодоров, както и посочи някои от тях:
Първо, поради много голямото презастрояване и скупчване на територии и бетониране на основните наши курорти и туристически места.
Второ, инфраструктурата не ни е добре. Всеки ден гледам пътя Слънчев бряг – Поморие как се чака с часове, като това се вижда всяка година от управляващите и не се вземат мерки. Трето, мога да повдигна въпроса относно здравеопазването на туристите, с който осезателно се сблъсках лично, което е много далече от европейската практика.
По-оживено е в нашите градове и дестинации, подчерта още председателят на БАЕТ, според когото не само тези компании, които докарват туристи, а и ние да предоставим по-добри условия, където те да се чувстват комфортно, където да има заведения за хранене, инфраструктура, която е подходяща, невисоки нива на престъпност, което ние имаме, между другото.
Плюсовете са видни – добро море, нямаме хищни риби, когато говорим за масовия ваканционен морски туризъм, който формира една голяма част от приходите за бюджета, както и планини, много добри, а и места за излети, за разходки, за екскурзии. Подходяща, бих казал, много добра база хотелиерска, настанителна, но от тук нататък има и много "но", добави гл. ас. д-р Димчо Тодоров.
От своя страна българите все по-често избират самолетни пътувания с цел почивка и ваканция. През лятото европейските страни са лидер при почивките на българите, които са избрали да пътуват със самолет. Италия и Испания са най-предпочитаните дестинации заради големия брой програми на туроператорите и големия брой директни авиолинии.
Дължината на почивката обикновено е 7 дни. През летните месеци за екскурзия се предпочитат северните части на Европа и Скандинавските страни, а през студените месеци се избират топли дестинации като Дубай, Малдиви, Бали, Пукет и Куба.
Един от основните фактори за избор на дестинация е достъпността на тази дестинация от гледна точка на транспортната свързаност, обясни Ирина Найденова от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти:
Тук при избора това е наличието на достатъчна информация за възможностите за практикуване на различни дейности по време на пътуванията. Разбира се, периодът на пътуване също влияе – празници, ваканционни периоди, и не на последно място, бих очертала сигурността както на дестинацията, така и на предпочитания доставчик на това.
Ранните записвания дават възможност за различни отстъпки, добави Найденова, както и обясни в кои случаи авиокомпаниите дават ниски цени и кога те крият известни рискове:
В неатрактивните периоди, в които дадено направление няма достатъчно желаещи туристи или дъждовни периоди по далечни дестинации, или много горещото време, което не е подходящо за пътуване, и хората, закупили самолетни билети на изключително антрактивни цени по тези дестинации, след това установяват, че част от тези билети не могат да ги използват, защото периодите на пътуване са изключително неатрактивни.