Интервю на Людмила Железова с доц. Елица Димитрова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Наблюдаваме леко повишение на раждаемостта България, като понастоящем средният брой деца, които българката ражда, за изминалата година е 1,5 - това е измерителят или т.нар. тотален коефициент на плодовитост. Това обясни в предаването ни "12+4" доцент Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека при БАН относно нарастращата през последните години тенденция за вторите раждания. Това леко увеличение на раждаемостта се дължи най-вече на регистрираното увеличение на т.нар. втори раждания, като те за изминалата година са 24 000. Но ако погледнем в общ план, то все още равнището на раждаемостта в България е под нивото, което е необходимо за заместване на поколението.
Доц. Димитрова обясни, че спадът на раждаемостта в България по принцип се дължи най-вече на отлагане, както и на отказ на една част от семействата от раждането на второ дете.
Това, което ние наблюдаваме през последните 25 години, е заместване на двудетния модел, който допреди това е бил като доминираща репродуктивна норма, с еднодетния модел. Очевидно през последните години една част от хората, които са отлагали раждането на второ дете, решават да имат още едно дете.
Жените у нас раждат все по-късно - това е другата тенденция. Това всъщност потвърждава тази хипотеза за отложената раждаемост и реализирането на част от отложените раждания през последните години, допълни доц. Димитрова, като уточни, че средната възраст за раждане на дете за изминалата година е 27 години.
Все по-голяма част от жените предпочитат да родят дете на една малко по-късна възраст след 25-ата година и същевременно данните показват и че за последните години във възрастите над 35 години също има леко увеличение на раждаемостта, добави доц. Елица Димитрова.