Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отскок на европейските акции след известно отслабване на напрежението по оста Вашингтон – Пхенян

През днешната търговия европейските фондови пазари парират част от солидните си загуби от миналата седмица с оглед на известно намаляване на опасенията за военен конфликт между САЩ и Северна Корея. Повод за предпазливото възстановяване на инвеститорския риск апетит дадоха изявления през уикенда на американския министър на отбраната Джим Матиск и на държавния секретар Рекс Тилърсън пред "Уолстрийт Джърнъл".

Двамата топ политици отбелязаха пред водещото финансово издание, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще продължава да търси намирането на дипломатически решения с властите в Пхенян за постигане на "необратимо ядрено разоръжаване" на Северна Корея. Матикс и Тилърсън подчертаха пред "Уолстрийт Джърнъл", че САЩ не проявява интерес към промяна на режима или ускоряване процеса на обединяването на Корея.

Освен това съветникът по националната сигурност Х.Р. Макмастър и директорът на ЦРУ Майк Помпейо се съгласиха, че конфликтът може да се избегне и че не изглежда неизбежно евентуално нападението от страна на Северна Корея.

Финансовите пазари реагират позитивно на намаляващите рискове за военен сблъсък на Корейския полуостров, след като ескалиращата в последно време "война на думи" между Доналд Тръмп и властите в Пхенян доведе през миналата седмица до най-солидни трусове на световните фондови борси от началото на годината.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства в понеделник с 0,86%, отскачайки от петмесечното дъно около 371,58 пункта (най-ниско ниво от 9-и март насам), достигнато в петък, след като ескалиращото напрежение между САЩ и Северна Корея доведе до негов спад с 2,7% през отминалата седмица, отбелязвайки най-сериозни седмични загуби в рамките на настоящата година.

Германският фондов индекс DAX се повишава с 1,14%, а френският CAC40 – с 0,94%, парирайки част от техните сериозни понижение през изминалата седмица съответно с 2,31% и с 2,74%.

Основният индекс на борсата в Лондон FTSE100 нараства с 0,62%, след като в края на търговията в петък удари тримесечно дъно (най-ниско ниво от 8-и май). Индексът на британските сини чипове загуби през миналата седмица 2,7% от стойността си, като това представлява негов най-солиден петдневен спад от седмицата до 21-ви април, когато премиерът на страната Тереза Мей шокира финансовите пазари, призовавайки за провеждането на предсрочни избори в Обединеното кралство.

Добър скок по време на днешната търговия бележат акциите от банковия и от миннодобивния сектор с оглед на факта, че те бяха едни от най-силно губещите през изминалата седмица. Общият европейски банков индекс нараства с 1,5%, като акциите на водещи банки като Deutsche Bank, Commerzbank и Standard Chartered Bank дори напредват с между 2,7% и 3,4%.

Миннодобивните компании, които по принцип са силно чувствителни по отношение на наличието на геополитически кризи в световен план, са също сред най-добре представящите се по време на днешната търговия, като акциите на Glencore PLC нарастват с 2,27%, на Anglo American PLC – с 1,17% и на Rio Tinto PLC – с 0,83%.

Днешното понижение на петролните цени с между 0,6% и 0,7% пък се отразява негативно на енергийния сектор, като акциите на Royal Dutch Shell се понижават с 0,32%, на Tullow Oil PLC – с цели 1,9%, докато акциите на British Petroleum се повишават слабо с 0,19%.

Солиден ръст с близо 5% регистрират акциите на Fiat Chrysler Automobiles NV, след информация, че известна неназована китайска автомобилна компания е отправила поне една оферта през миналия месец за покупката на италианския автомобилен гигант, който се листва и на американската борса. Според онлайн изданието Automotive News, на този етап офертата е била отхвърлена, тъй като не е била достатъчно висока.

Спекулации за възможен интерес за закупуване допринасят за скок с 1,5% и на акциите на компанията Danone, въпреки че от френския гигант отказаха да коментират информацията, публикувана в New York Post.

Повишение с 1,34% бележат акциите на RWE AG, след като голямата германска компания за комунални услуги отчете нарастване на печалбата си през първото полугодие и посочи, че ще раздаде специален дивидент на акционерите си, тъй като печалбите ѝ за цялата 2017 година вероятно ще бъдат в горния край на нейните прогнози.

Днешният подем на европейските борси е факт въпреки по-слаби данни за индустриалното производство в еврозоната и в рамките на целия ЕС през юли. Инвеститорите от Стария континент сякаш приветстват изненадващо солидния ръст на БВП на Япония през второто тримесечие, като в същото време игнорират сигналите за забавяне на китайския икономически растеж в началото на второто полугодие.

Сигналите за известно отслабване на напрежението по оста Вашингтон – Пхенян допринася за нарастване и на фючърсите на трите основни американски фондов индекса преди старта на днешната търговия на "Уолстрийт". Фючърсите на индекса на сините чипове DJIA се повишават с близо 100 пункта (или с 0,44%) след техен спад с 234 пункта (или с 1,1%) през миналата седмица. Широкият индекс S&P500 нараства с 0,51%, а технологичният индекс Nasda100 – с 0,49%, което е сигнал, че при старта на днешната американска търговия те ще парират част от загубите през миналата седмица съответно с 1,4% и с 1,5%, дължащи се на ескалиралото напрежение между САЩ и Северна Корея.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени