На арабски и на турски.
На арабски учим. Пишем и четем, каквото ни кажат, това е.
То там ни учат, на буквите и таковата и после сричаме.
Децата посочват, че им е интересно, но не знаят защо човек трябва да изучава Корана:
Според мен просто да знаеш арабски или нещо такова.
Учителят, който води курсовете в селата Тъжел, Осетеново и Александрово, в община Павел баня обаче отказа да отговаря на въпросите и каза единствено, че има пълномощно от районния мюфтия да преподава.
Кметовете на Александрово и Осетеново също не бяха открити за коментар.
Секретарят на Главното мюфтийство Джелал Фаик коментира:
В България в момента има около 500-600 Коран курсове. Тези Коран курсове в България се правят от ученици и имами. Най-напред ученици, които са от духовните училища в България, и плюс това от студенти, които са във Висшия ислямски институт. Т.е. тези ученици, тези студенти, които са акредитирани да правят Коран курсове. В Коран курсовете се учи най-напред азбуката на арабски, защото канонът в ислямската религия е да се чете Коранът в оригиналното му писане.
За това кой плаща на учителите,Фаик обясни:
Ние събираме пари и правим дарения и от тези дарения се поддържат Коран курсовете.
По повод искането за държавно финансиране, Джелал Фаик заяви:
Има Сдружение на религиозните общности в България и в това Национално сдружение на религиозните общности в България в взето решение и е излязло с една декларация всички деноминации, които са в Република България, да се финансират пропорционално от държавния бюджет. Не става въпрос само за мюсюлманите в България. Казвам ясно и категорично, държавата трябва да обгрижва всички деноминации в България, а това как ще го направи държавата, това е вече решение на парламента.
Репортажа на Венелина Попова можете да чуете от звуковия файл.