Фондовите борси на стария континент се намират под силен натиск от продажби, като европейските акции се понижават към 6-месечни дъна с оглед на новото рязко покачване на геополитическото напрежение в резултат на поредната доста тревожна провокация от страна на Северна Корея. Властите в Пхенян изстреляха ракета, която прелетя над северната част на Япония, като от Токио казаха, че тя се е разпаднала на три части и е паднала във водите на Тихия океан, на около 1200 километра източно от остров Хокайдо.
Рязкото поскъпване на еврото над важната психологическа съпротива в 1,2000 долара за пръв път от януари 2015-а година насам до нов две и половина годишен връх около 1,2070 нивото и неговото нарастване към близо 8-годишен връх от 0,9305 британски лири оказват допълнително негативно влияние най-вече върху акциите на водещи експортно-ориентирани компании от еврозоната.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,5% към 367 пункта и е на път да приключи днешната търговия в най-ниско ниво от началото на месец февруари. Това представлява негов най-драматичен дневен спад от близо 14 месеца насам и на този етап общият европейски индекс излиза на загуба за трети пореден месец през вече отминаващия август.
Комбинираният ефект от растящо геополитическо напрежение и поскъпващо евро е най-негативен за борсата във Франкфурт, където индексът DAX се понижи с 1,7%. При старта на днешната търговия DAX дори падна с 2% до 5-месечно дъно от 11 869 пункта въпреки солидно проучване на института GfK, показващо нарастване на потребителските нагласи в Германия за септември до 16-годишен връх.
Основният фондов индекс на борсата в Париж - CAC40 губи 1,32% от стойността си, като и тук инвеститорите игнорират серия позитивни икономически данни от Франция, акцентирайки най-вече върху новата ескалация на кризата на Корейския полуостров и върху рязкото нарастване на еврото за трета поредна сесия на търговия след изказване на президентът на ЕЦБ Марио Драги в петък, в което той не изрази опасение от поскъпването на единната европейска валута през настоящата година с над 14% спрямо американския долар.
Британският фондов индекс FTSE100 се понижава с 1,25% след вчерашния неработен ден на борсата в Лондон поради т.нар. "лятна банкова ваканция", въпреки че британската лира също се намира под натиск от продажби спрямо еврото и "валутите-убежище" в лицето на японската йена и на швейцарския франк. В същото време обаче паундът поскъпва с 0,2% към двуседмичен връх от 1,2978 долара, което може да навреди на печалбите на мултинационалните компании, базирани в Лондон, тъй като голяма част от техните приходи се формират от продажби зад граница. Така например акциите на фармацевтичния гигант GlaxoSmithKline PLC се понижават с 1,94%, а тези на British American Tobacco PLC - с 1,57%.
Нарастващото геополитическо напрежение се отразява негативно и на европейските банкови акции, като общият банков индекс се понижават с 1,3% към двумесечни дъна.
Малкото печеливши от настоящата ситуация са акциите на минно-добивните компании с оглед на рязкото поскъпване на фючърсите на златото с близо 1% към 11-месечен връх от 1332 долара за тройунция и нарастването на фючърсите на медта с 2% към близо тригодишен връх. Акциите на Randgold Resources Ltd. нарастват с 3,76%, а на Fresnillo PLC - с 2,59%.
Сериозните щети върху енергийната инфраструктура в Тексас в резултат на урагана "Харви" и невижданите досега огромни наводнения пък вредят както на петролните цени, така и на акциите на световни петролни компании. Общият индекс Stoxx Europe 600 Oil & Gas се понижава през днешната търговия с 1,27%, благодарение най-вече на спад с около 1,8% на акциите на Royal Dutch Shell PLC, след като компанията обяви в понеделник, че нейната рафинерия Deer Park и химическото ѝ съоръжение в района на град Хюстън имат проблеми с покритието на складовете за съхранение поради силните валежи.
Драматично понижение бележат и акции от медийния сектор, след като немската Prosiebensat намали своите очаквания за приходите от реклами през третото тримесечие. Това доведе до спад на акциите на Prosiebensat с над 11%, повличайки надолу с около 8% и акциите на нейния немски конкурент RTL, както и на испанските и британските телевизионни компании Mediaset Espana и ITV, съответно с 3,5% и с 5%.