Антични бижута, средновековни накити от бронз, ценни монети и керамика са само част от откритията през това лято. Учените регистрират напълно развита канализацинна мрежа от времето на римския период. Разкопките подсказват още, че базиликата е поставена на огромен площад, в центъра на Южния квартал на Перперикон.
Археологът проф. Николай Овчаров разказва:
През късноримския и ранновизантийския период, през периода 2-6 век, в центъра на южния квартал, който копаем втора година, се очертава един огромен площад, който е направен в скалите. Този площад е бил очевидно централно място и наоколо очаквам да излязат доста големи квартали. Засега тази година имаме три сгради, но предполагам, че ще бъдат много повече и ще флангират отвсякъде този площад. Удивени сме от прекрасната канализация, която има това съоръжение.
В доста от гробовете археолозите са се натъкнали на характерни за епохата накити, пояснява Овчаров:
Нямаме накити от злато или от сребро, но има интересни, хубави - от бронз. От бронз е и една много интересна находка от римския период, от ранния период: фибула във формата на паун - релефна, като скулптурка, която е сравнително рядък вид и датира в 3-4 век. Другите накити - средновековните, са лични вещи. Това са най-вече обеци, наушници, пръстени, гривни. Естествено, при християнството няма традиция да се слагат огромни дарове. Това са просто лични вещи, които намерихме в няколко от гробовете.
Още по темата слушайте в звуковия файл.