Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Е. Караниколов: Оръжейният предприемач Емилиян Гебрев не е собственик на "Дунарит"

| обновено на 06.09.17 в 12:24
Снимка: БГНЕС


Министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че оръжейният предприемач Емилиян Гебрев не е собственик на "Дунарит". Така министърът опроверга думи на самия Гебрев като подчерта, че името му не фигурира в Търговския регистър.

Проблемът със собствеността на военния завод в Русе се заплита, призна Караниколов. 
Финансовото разузнаване ще разследва с какви пари "Дунарит" е изкупил задълженията си от Държавната консолидационна компания, обяви министър Караниколов.
Господин Емилиян Гебрев не е собственик. Това е вярно. Към момента собственик си остава дружеството "Кемира", на които са запорирани акциите и дяловете от КОНПИ. Това е видно от Търговския регистър.

А "Кемира" - дружеството със запорирани дялове и акции от Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество, е собственост на Цветан Василев. По процедурата за придобиването на "Дунарит" от държавата Държавната консолидационна компания е платила на синдиците на КТБ, но по думите на министъра, е последвала искова молба, с която плащането не се признава. И още едно искане: да се оттегли вписването на търговското предприятие. Каква ще бъде следващата стъпка на държавата? 
Не може да се оттеглим към момента, тъй като от една страна се плати, от друга се заведе иск, че не се дължат парите. Явно там просто има, от няколко центъра се получават заповеди. Не знам защо така се получава и "едната ръка явно не знае какво прави другата".

В момента в министерството работят по анализа, плащанията и задълженията на "Дунарит", който ще бъде готов в края на следващата седмица и тогава ще се вземе решение за действията по-нататък, но за пореден път министърът увери работниците, че дружеството ще продължи да работи.

Преди седмица министърът обяви, че държавата ще изкупи задълженията на дружеството, за да придобие собствеността върху завода. Дни след това обаче от ръководството на предприятието съобщиха, че са погасили дълговете си към Държавната консолидационна компания. 
Тогава от Съвета на директорите съобщиха, че по препоръка на икономическия министър е назначен и прокурист, като с тези стъпки се надяват да избегнат процедурата за отнемане на разрешителното за производство, търговия и съхранение на боеприпаси.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Наталия Ганчовска.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна