Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ген. Чавдар Червенков и Емилия Милчева коментират

Има ли сценарий за оръжейните дружества "Емко" и "Дунарит"

Снимка: БГНЕС
Казусите, свързани със съдбата на оръжейните предприятия "Емко" и "Дунарит", коментираха в ефира на "Хоризонт" журналистът Емилия Милчева и Чавдар Червенков -  генерал от резерва, който е бивш шеф на военното разузнаване, а в момента е анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

Като подчерта, че у нас не са особено много предприятията, които имат толкова добри финансови резултати и осигуряват заетост на значителен брой хора като оръжейните дружества, Емилия Милчева  отбеляза, че прави впечатление активността на държавата да проверява и в резултат на открити проблеми да отнема лицензи, какъвто е случаят с "Емко":

В България не останаха толкова много предприятия,  които да работят добре (и въпреки своите дългове, защото няма предприятие, което да няма дългове) да регистрират печалба и да дават толкова голяма заетост.

Само за "Дунарит" ще спомена, че в него работят 1300 човека, което означава 1300 семейства, които разчитат на него.

Но трябва да се отбележи, че целият оръжеен бизнес в абсолютен възход заради военните конфликти, които не стихват  - и в Северна Африка, и Близкия Изток, и в Далечния Изток. Само за миналата година износът на оръжейна продукция от България е нараснал 60%, което е доста сериозно.

Това е изключително любопитно, както и фактът, че изведнъж българската власт се задейства за това какво става и кой как съхранява боеприпасите си  - правилно или неправилно. Искам само да кажа, че ако това беше стил и на поведение на българските институции - тоест да следват стриктно, да контролират, това нямаше да изненада никого.


Според Милчева има план по отношение на оръжейните предприятия, който може да има връзка и с казуса за активите на Цветан Василев:

Затова си задаваме въпроси, но преди да ги зададем аз мисля, че един работник от "Дунарит" сам намери отговор като каза: "Абе, работата е държавата да го вземе тоя завод и да го даде на "наш човек".  Всъщност зад това просто изречение се крие една много сложна схема от юридически сделки, от опити на държавата, включително през НАП, включително през Междуведомствения съвет за контрол на търговията с оръжия, да блокира работата на едно предприятие. 

Макар че господин Караниколов каза, че не обича тази дума, но в крайна сметка, когато държавата придобие едно частно предприятие, това е национализация -  нещо което се е случвало и след девети септември. Впрочем и самият "Дунарит" е бил такова предприятие, той е произвеждал барут, това е фабрика с над 100 години история, приватизирана през 2005-а година по време на правителството на НДСВ и ДПС от една фирма с участието на господин Цветан Василев.

Може да се развие хипотезата, че вероятно държавата в лицето на настоящата власт се опитва да попречи на това господин Цветан Василев, който е обвиняем у нас и се намира в Сърбия, да бъде захранван с финансови средства от фирми, които са негова собственост.


Ген. Червенков отбеляза, че оръжейните предприятия вече са много по-атрактивни от икономическа гледна точка и реализират много по-сериозни печалби, отколкото преди години, когато са приватизирани:

В края на 90-те години, когато започна приватизацията на Военнопромишления комплекс, държавата се отърва от тези предприятия, които бяха закъсали  - с големи дългове, неплатени задължения, защото тогава в Европа и в света в областта на сигурността всичко вървеше добре, бъдещето беше "розово" и тези предприятия нямаха бъдеще  - така изглеждаше.  Сега конюнктурата се промени и от няколко години търсенето на евтини, лесни за употреба, практични оръжия, каквито ние все още произвеждаме, се повиши многократно, тези предприятия "разцъфтяха" и на някой май му се прииска да се намеси в разпределението на печалбата. Така ми изглежда на мен....

Тази схема с "Дунарит" е толкова сложна - там са намесени една такава поредица от фирми, собственици, прехвърляния на дългове, изкупуване./..../, така че струва ми се, че авторите на схемата самите те се объркаха, каза още Червенков като допълни:


Този бизнес в момента върви много добре. По някои данни България е изнесла през миналата година продукция за един милиард лева,  което не се беше случвало от много години.

Но този бизнес е изключително деликатен и специфичен -  това не е като продажбата на домати и краставици. Тук нещата се основават изключително много на познанства, лични  връзки и на доверие.  Така че смяната на собственост и появата на нови лица не е никаква гаранция, че това предприятие ще продължи да работи така успешно и да пласира продукцията си или може да му се случи обратното....

Ролята на държавата е да създава условия тези бизнеси да работят добре, а не да им пречи, подчерта още ген. Червенков.

Целия разговор може да чуете от звуковия файл.  


 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени