Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенка Иванова: МОН работи за намаляване на административната тежест

Логично е в ученическата книжка да се използват съкращения

Снимка: БГНЕС

Получените сигнали от родители на ученици за изисквания от страна на класни ръководители за специален начин на изписване на наименованията на предметите и на имената на учителите в бележниците – без съкращения, въпреки ограниченото пространство, коментира в ефира на „Хоризонт“ Пенка Иванова, която е директор на Дирекция "Учебници и училищна документация" в МОН. Тя отбеляза, че в ученическата книжка, която е част от задължителните документи в системата на предучилищното и училищното образование, има разписани указания за нейното водене. Според едно от тях в началото на учебната година ученикът попълва първа, втора и трета страница на ученическата книжка, поднася я за подпис на родител или настойник и я предава на класния ръководител.

Иванова напомни, че указанията са отпечатани на самата ученическа книжка и допълнителни указания от страна на Министерството на образованието и науката не са давани, включително по отношение на това да не се допускат съкращения.

Директорът на дирекция в МОН призна, че полетата в ученическата книжка са малки и там, където не може да се изпише цялата информация, е логично и следва да се направят необходимите съкращения:

Ние не допускаме съкращения само в издаваните документи. Това са удостоверенията, свидетелствата и дипломите, подчерта Иванова. Все пак според нея е важно бележникът да се попълва коректно и стриктно, защото с него се удостоверява завършено обучение в класовете от IV до XII клас.

Тя изказа предположение, че специалните изисквания по отношение на попълването на ученическите книжки са решения на отделни училища, приети с техните вътрешни правила, гласувани на педагогически съвет.

Иванова уточни, че съгласно Закона за предучилищното и училищното образование и Наредбата за информацията и документите следва да бъде създадена Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование:

Действително от следващата година трябва да стартираме с електронните дневници във всички училища. Но на този етап ние не можем да се откажем от всички онези документи, които се водят на хартиен носител. Разбира се, политиката на Министерството е по посока намаляване на административната тежест, отбеляза Иванова и допълни, че именно с тази цел са направени и измененията в Наредбата за документите и информацията.

Пълния запис на интервюто на Силвия Великова с Пенка Иванова, директор на Дирекция "Учебници и училищна документация" в МОН, можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени