Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още за референдума в Каталуния

Снимка: ЕПА/БГНЕС
В телевизионно обръщение кралят на Испания Фелипе шести обвини регионалните власти в Каталуния в разрушаване на демокрацията в страната. Като застана зад действията на правителството в Мадрид, монархът призова да бъде възстановен конституционният ред и върховенството на закона в Каталуния. Междувременно от източници, на които се позовава агенция Ройтерс, дойде информацията, че регионалното правителство ще очаква подкрепа от регионалния парламент на Каталуния и ще обяви независимостта на областта в понеделник на 9-ти октомври.


Темата за последствията от забранения от Мадрид референдум за независимост, проведен в Каталуния, коментира в ефира на предаването "Нещо повече" политологът проф. Татяна Дронзина, която изследва влиянието на Москва. Въпреки че официално Кремъл не подкрепя референдума за отделянето на областта, в медиите се появиха публикации, в които се твърди, че руски финанси и медии го правят.  Като цитира статия, публикувана от вестник "ЕлМундо", за помощ, отправена от руски хакери, Татяна Дронзина коментира, че:

Независимо, че Русия не подкрепя официално референдума, тъй като там съществува закон, който не позволява отделянето, много от платените медии го правят. Въпреки всичко аз мисля, че това не е хибридна война срещу Испания, а хибридна война на Путин срещу собствения му народ, с която той цели да ги убеди, че държавниците в света постъпват точно като него и че практически няма разлика между него и другите управляващи.


СнимкаВъв връзка с многобройните съобщения за насилие, съпътствали референдума, Дронзина коментира, че "снимките, които видяхме в интернет по време на провеждането на референдума се оказаха в една част действителни, в друга част обаче се оказаха фалшификати", допълвайки:

Не ме разбирайте погрешно, не защитавам насилието. Искам да кажа, че насилие беше упражнено както от едната, така и от другата страна и от гледната точка на държавността, в крайна сметка полицията беше там, за да предотврати един референдум, който не беше свикан по правилата и по законите. Затова още веднъж ще кажа  - не подкрепям насилието, но също така не и подкрепям едностранния възглед върху неговото осъществяване по време на допитването в Каталуния.


Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна