Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С мобилна апликация и очила незрящите компенсират зрителна информация

Фотоколаж: Вергил Митев
Как се създават приложения за хора със зрителни проблеми, както и как се реализира една добра идея в помощ на тези хора, разказват Николай Ташев и Роман Джуров.

Двамата вече са реализирали един проект - онлайн библиотека за незрящи хора. Идеята за втория проект тръгва от там, как да направят живота на незрящите хора извън контролирана среда (домовете им) по-добър. Оказва се, че единственото правило, което незрящите имат за пребиваване в домовете им, е да не променят местата на вещите си.

Младежите дори разбират, че незрящите се справят много по-добре от останалите, защото винаги знаят кое къде се намира.
Например казусът с “изгубените” ключове не съществува.

Техният живот е много подреден. Разбирането за света на незрящия, за това как и с кои сетива им е най-лесно да го възприемат, са първото нещо, което създателите на приложението опитват да разберат.

Целта им е да натоварят тези сетива, с които им е най-лесно да компенсират липсата на зрение, с повече информация.

Така се стига до продукта, който разработват в момента - мобилна апликация и очила с камери. Целта ни е да дадем повече независимост, така че хората да могат по-добре да се оправят в живота. Това, което ние сме си поставили като цел, е много повече от хората, които са незрящи, да се върнат на трудовия пазар, разказа Ташев.

Разработката е на етап - алгоритми за видеообработка и реалната им оптимизация, така че телефоните, които в момента са на пазара, чисто като хардуерни устройства, да могат да понесат тази разработка, за да не са зависими потребителите от интернет, обясни Джуров.

Мотивацията на момчетата е да успеят, правейки добро. Успехът, като самоцел, не го виждаме като смислена човешка категория, казва Ташев, но допълни, че целта им е да печелят, правейки добро, или да правят добро, печелейки.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени