Правната комисия обсъжда законопроекта за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, внесен от МС, и законопроекта за противодействие на корупцията от лица, заемащи висши и публични длъжности, внесен от депутати от БСП.
Във вторник Консултативният съвет по национална сигурност не можа да постигне съгласие за ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, както и за принципите за назначаване на неговото ръководство.
Основен проблем за обществото ни е корупцията, корупцията по високите етажи на властта, каза в „Преди всички“ Десислава Атанасова – заместник-председател на правната комисия от ГЕРБ:
Смятам, че най-правилно ще бъде да водим професионален спор по това какви механизми ще намерим, за да се справим с това явление.
Това не е един от основните приоритети на тази коалиция, коментира Иван Иванов, депутат от БСП:
Случващото се от последните дни показва отношението към подобен род законодателство, докато в същото време БСП се опитва да покаже тази тема, която е основната в дневния ред на обществото от няколко години насам. На практика написаното в законопроекта на ГЕРБ е именно едно нова комисия, която обединява действащи такива към настоящия момент, с които в отчетите им и в цялата им дейност, бих казал, че не дават някакъв особен ефект в посока, в която са създадени, с изключение, може би, на тази комисия, която отнема незаконно придобито имущество… Всичко останало е бутафория. И тази бутафория трябва да стане едно цяло, и да очакваме оттам някакъв ефикасен резултат, което не би могло да се случи. Отсъствието на определени функции и компетенции в този новосъздаден орган обрича от сега неговото съществуване.
Десислава Атанасова заяви категорично, че не може да се съгласи с определението бутафория за едни работещи държавни органи. Тя заяви още, че законопроекта на БСП е в противоречие с Конституцията и контрира:
Трябва да отдаден необходимото и дължимото на професионалистите и на хората, които работят в тези институции. Може пък проблемът да се окаже, че е свързан със законодателството и затова сега всички търсим начини законодателно да уредим този процес. Не съм съгласна с казаното от г-н Иванов изобщо по отношение на функциите и предлаганото в законопроекта на БСП. Според мен за пореден път се доказва, че колегите от БСП не познават и противопоставят на основния закон, а именно Конституцията, и на действащото право, един законопроект, който, смятам, че дори не е правно издържан. Според нас е в противоречие с Конституцията да се изземват разследващи функции от страна на едни мега орган, който те се опитват да създадат, защото разследващите функции, и по Конституция, са на прокуратурата. Мисля, че тук, поне за юристите е ясно, че има проблем в закона на БСП. Втората тема, по която имаме противоречия е за назначаването на председатели и заместник-председатели, или избирането им.
Иванов отрече обвиненията на Десислава Атанасова, че предложенията на опозицията са противоконституционни:
Нищо не пречи, и законът не го забранява, да се работи в тясно сътрудничество с разследващи органи, със следователи, като ние никъде не сме поставили акцент върху отнемане функциите на основния разследващ орган - прокуратурата.
В звуковия файл можете да чуете интервюто на Силвия Великова с Десислава Атанасова и Иван Иванов.