Пучдемон заяви, че не е в Брюксел, за да търси политическо убежище. Той добави, че е в столицата на Европа, тъй като настоява да бъдат защитени европейските ценности, в това число и свободният вот в Каталуния:
Не съм тук, за да търся политическо убежище. Това не е белгийски въпрос. В Брюксел съм като в столицата на Европа. Тук съм, за да действам свободно и сигурно.
На въпроса дали би прекарал 30 години в затвора, Пучдемон отговори:
Да, ако присъдата е справедлива.
Той обаче обвини испанският съд в политизиране, както и в обслужване на интересите на, по думите му, крайната десница, като дори отиде по-далеч, като нарече "терор" неговите действия.
Отстраненият каталунски лидер поиска Европа да реагира, като предупреди, че централното правителство в Мадрид отказва диалог и със заплахите си застрашава европейските ценности, в които вярва Каталуния.
Премиерът на Белгия Шарл Мишел заяви, че неговото правителство не е канило Пучдемон, но ще се отнесе към него като към всеки европейски гражданин.
Междувременно Испанският конституционен съд спря действието на резолюцията на каталунския парламент, в която се провъзгласява независимост на автономната област.
Минути преди сваленият от централната власт в Мадрид президент на Каталуния да направи изавлението си от Брюксел, Стоянка Колева, българка, която живее в областта, обявила независимост, коментира в ефира на "Хоризонт":
Ще се размине ли Каталуния с независимостта е въпрос, който стои пред всички граждани в Каталуния и не само там, а и в цяла Испания. Все пак независимостта на Каталуния, която обявиха в петък вечерта, не е призната и в действие е член 155 от Конституцията на Испания, така че за момента няма Република Каталуния, каза Колева, като припомни, че местният парламент не функционира и е въведено управление от Мадрид.
Всички са в очакване на изявлението на Пучдемон от Брюксел и мисля, че има някакво затишие, някакво спокойствие за момента, каза Колева и отбеляза, че дори и за наблюдателите е било много трудно да правят прогнози какво ще съдържа изявлението на сваления от власт от централното правителство лидер на Каталуния Карлес Пучдемон.
Боряна Дукова, преподавател по испански език в Института "Сервантес" в София, разказа, че от контактите си с много каталунци и испанци, които дълги години живеят в Барселона, е разбрала, че идеята за единна Испания се ползва с по-голяма подкрепа:
Всички, поне в моето обкръжение, са с една настройка ,че Каталуния е Каталуния, но тя е част от Испания и по някакъв начин много болезнено приемат всичко, което става и с големи очаквания, и с голяма надежда не само какво ще каже Пучдемон от Брюксел, но и какво ще се случи на 21 декември, когато ще бъдат изборите. Защото ние всички може да имаме мнение и да искаме нещо да се случи в Каталуния - и нашите близки и познати, и в Европа, и в Европейския съюз, но всъщност каталунците са тези, които трябва да го решат, стига да имат наистина възможност за едни (и надявам се да бъде така) демократични избори. Испания е страна с традиция вече в демокрацията и искрено се надявам, че изборите ще бъдат както трябва и хората тогава ще излязат категорично да покажат кои лица трябва да ги представляват и да ги управляват.
Интервютата, излъчени в предаването "12+3", може да чуете от звуковия файл.