Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът Николай Генчев – като един съвременен будител

Снимка: БГНЕС
И като отзвук от отминалия Ден на българските будители си спомняме за един наш съвременник – историка проф. д-р Николай Генчев. Той пръв анализира преди повече от 20 години какво е това „постоталитаризъм“ и посочи, че именно хората на духа и хуманитарните учени имат задачата да трасират пътя на демокрацията у нас.
Николай Генчев е роден на 2 ноември 1931 г. в с. Николаево, Старозагорско. Завършва история в Софийския университет. Научната му кариера започва още през 1959 г. С течение на годините се занимава с културната история на българите по време на османското владичество и е един от малкото учени, които изучават културното ни наследство още от 15 век – до времето на Възраждането.
Повечето хора помнят проф. Генчев като дисидент от края на 80-те години на 20 век и като анализатор и участник в първите демократични процеси след 10 ноември 1989 година и по-малко – като специалист по историческите науки. Като учен проф. Генчев стана носител на Международна Хердерова награда за принос в европейската наука през 1989 г. и на френската награда „Академични палми“ през 1993 г.

Като човек беше известен като голям особняк, който не търпеше „преобръщането“ на историята в услуга на политическите интереси.
Когато домораслите геополитици решиха да обърнат на 180 градуса историята, Николай Генчев даде лаконичен отпор.
Просто обясни, че няма никакво значение дали се нарича присъствие или робство, просто османското владичество се е отразило абсолютно негативно върху националното ни развитие, че османското нашествие е унищожило българската държава, църква и редица важни институции, както и българските културни традиции.
Той не се съобразяваше с политическата конюнктура и както казваха негови приятели и колеги – не цепеше басма нито на сини, нито на червени.
Този съвременен будител си отиде от нашия материален свят през 2000 година. Останаха само архивите му, подарени на българската държава от съпругата му и дъщеря му.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени