Макар реакциите от Европейския съюз за политическата криза в Германия засега да са въздържани, растат опасенията, че нестабилността на един от двигателите в Евросъюза ще се отрази на цяла Европа.
Депутатът от ЕНП Елмар Брок предупреди, че сигналите, които идват от Берлин, са вятър в платната на крайната десница в Европа:
Служебно правителство в Берлин, което е с ограничени правомощия, в комбинация с евентуални нови избори е мечтата на всички десни популисти и врагове на Европа, коментира той.
Според депутата от Християндемократическия съюз на канцлера Ангела Меркел има опасност реформите в ЕС сериозно да се забавят:
Във Франция имаме президента Еманюел Макрон, който иска да промени Европа. Но ако основният му партньор Германия не е в кондиция, това се превръща в проблем за ЕС.
По всичко личи, че в края на тази година ЕС се изправя пред неочаквани трудности за своето близко бъдеще, коментира политологът Юлиян Раполд от Европейския център за политически анализи в Брюксел.
Имайки предвид, че големи европейски държави като Испания и Италия също преминават през политически сътресения, нестабилността, която излъчва Германия, придобива още по-голяма тежест, смята Раполд.