Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Не разполагаме с достатъчно информация кое точно е довело до провала на преговорите за коалиция. Либералите им в момента се сочат с пръст. Те излязоха от коалиционните преговори и ги подозират, че това е бил предварително премислен ход. Преговаряха четири партии.Това каза за "12+3" доц. Иво Инджов от Великотърновския университет в коментар на провала на преговорите за управляваща коалиция в Германия.
От една страна може би е добре, че се разпада коалицията "Ямайка", но от друга страна Германия върви по пътя на други европейски страни - 7 партии в парламента. Руши се традиционната ни представа за стабилен политически пейзаж. Партиите са седем, за разлика от пет в предходния парламент, отбеляза доц. Инджов.
Темата за предсрочни избори се налага в дневния ред. Все повече се говори за края на ерата "Меркел". Все още има надежда да се избегнат предсрочните избори. Възлагат се надежди на президента Щайнмайер. На хоризонта се задават предсрочни избори. Рано е да се каже дали ще има нова конфигурация. Меркел е заявила готовност да се бори за четвърти мандат, допълни Иво Инджов.
Меркел все още има славата на политик, който решава проблемите и запазва спокойствие. Вероятно пак тя ще ръководи християндемократите. Пък и един политик не може до безкрай да управлява. Кол управлява 16 години. Меркел също се бори за такава продължителност на управлението, каза още Инджов.
Прогнозирам, че няма да има съществени проблеми за германската икономика. Тя е достатъчно стабилен фактор, има отлични показатели.
Една нестабилна в политическо отношение Германия ще забави плановете за единство на еврозоната и по-голямо институционализиране на еврозоната - планове, към които германските политици гледат със скрито одобрение. Ще има отражение върху ЕС. Големите геополитически проблеми се решават от САЩ и Русия. ЕС не играе в големите регионални кризи с глобални измерения. ЕС може да има по-голяма роля на световната сцена, когато се превърне в ЕС на гражданите, а не на бюрократите. Той трябва да има по-федеративен характер и да се развива на по-различна основа, подчерта доц. Инджов.