Малко се притеснявам от тази комисия, от влизането на Пловдивския митрополит Николай в нея например. Освен това, когато не искаш да правиш нищо, правиш комисия, каза в предаването "Нещо повече" Иво Иванов от Българското геополитическо дружество.
По принцип християнството е универсално. Църквата е единна, като Бог. Църквите, особено в ЕС, са в деликатно положение. Държава и църква са разделени. Но в решенията на Никейския събор има правило, че държава и църква живеят в съзвучие. БПЦ е църква на българските вярващи и е длъжна да търси съзвучие с държавата и обществото. Църковната дипломация е важна, отношенията между църквите също са важни.
Миналото лято имаше събор, на който БПЦ не посмя да отиде, припомни Иванов.
Насила не можем да накараме македонците да се чувстват част от сръбската църква. Те са част от Охридската архиепископия.
Нека всички владици помислят за след 50 години. Поколенията ще питат защо не го направихте, когато ви поискаха БПЦ да стане църква - майка. Ние много добре знаем, че тази църква е част от нас и сме длъжни да отговорим. Църквата в Македония е държавна, свещениците получават заплати от държавата. Но и в българския клир не са светци. Дайте да свършим нещо, което трябва да се свърши. Вярващите у нас и в Македония искат нещо, нека го направим. Няма нужда да се плашим от съда на чуждите църкви, трябва да се плашим от съда на историята, подчерта Иво Иванов.
Цялото интервю с него чуйте в звуковия файл.