Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обилни валежи, усложнена обстановка в много райони, кризисни щабове следят ситуацията в страната

Бедствено положение е обявено в кюстендилското село Гърляно

| обновено на 02.12.17 в 13:49
Снимка: Крил Фалин

Частично бедствено положение е обявено в радомирското село Негованци, където са наводнени шест къщи. Едно семейство е било евакуирано, като хората са настанени при свои познати. От МВР уточняват, че шестте къщи се намират в ниската част на селото. По първоначална информация причината за наводнението е повишаването на нивото на водата в притоци, които минават през селото. На мястото работят спасителни екипи на пожарна безопасност.

По-рано бедствено положение бе обявено  в кюстендилското село Гърляно заради придошлите води на река Бистрица.

Кметът на селото Венелин Енчев обясни, че нивото на реката се е покачило пет пъти и на места тя е излязла от коритото си. През нощта водата е съборила стълб от електромрежата, екип на ЧЕЗ е възстановил електроподаването. Екипите работят в участък от около един километър преди моста на международния път за КПП „Гюешево“ и Македония и на около 500-600 метра след моста. Очаква се да пристигне тежка техника, която ще влезе в залетия двор на къща, за да не се подкопае самата къща, три стълба от електропровода са наклонен, има скъсани жици. Чака се екип на ЧЕЗ да отстрани авариите. Дъждът спря, но вероятно ще завали отново, което ще затрудни работата на екипите в Гърляно.

Две семейства и една жена са били евакуирани до момента в областите Перник, Кюстендил и София, съобщиха от Националната пожарна служба. Общо 143 са били сигналите за наводнения през изминалата нощ. От пожарната съобщиха, че до 04.30 часа тази сутрин са продължили работите на терен.

Река Бистрица при кюстендилското село Соволяно, която вчера течеше черна, постепенно нормализира цвета си. Нивото й обаче е около 1,50 метра. Най-вероятно при обилните дъждове реката е минала през тъмно кафява или черна почва, или пък някой е изпуснал от утайник на цех или стопански обект отпадни води. Над 800 -те жители на Соволяно пият от кладенци на помпажен принцип на около 20 м от реката. Няма напрежение сред местните хора.

В Перник има 30 сигнала. До момента няма засегнати къщи. В града след аварията с парното до часове очакват отоплението в целия град да бъде възстановено. Голяма част от мазетата на жилищните сгради са наводнени заради старата канализация. 

Няма сериозни проблеми в градовете и областите, близки до София:

На територията на Перник има сравнително висок брой сигнали за произшествия - 30. В Кюстендил река Бистрица традиционно при такива ситуации рязко вдига нивото си. Нашите служители работиха по закрепване на дигата, каза директорът на пожарната комисар Николай Николов

На два пъти се е наложило да бъде възстановявана скъсаната дига в село Мало БучиноСнощи имаше сигнали за наводнени къщи в Мало Бучино, но ситуацията е овладяна. Директорът на дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столичната община Красимир Димитров каза:

Нямаме заплаха и опасност за живота на никой. Водим превантивно наблюдение на всички реки. За момента къщите в Мало Бучино са отводнени. Едната къща не е обитаема. В другите хората са си по домовете.

Падналите валежи в София са между 40 и 80 литра на кв. метър, като най-много са в района на "Княжево" - 80 литра на кв. метър, съобщиха от БАН. Много сериозни проблеми на екипите на пожарната е създал засиленият трафик в столицата снощи. В София заради придошла подпочвена вода беше затворено за движение едното платно на бул. "Европа" в посока център. Заради обилните дъждове, които паднаха през изминалата нощ, се е наложило по поречието на река Искър на места да се изградят допълнителни диги - около манастира "Свети Мина", каза главен комисар Николай Николов и уточни:

Нивото на реката продължава да е високо, което наложи да организираме, освен наблюдение до вливането й в Дунав, да предприемем мерки по източването на два малки водосбора по реката, свързани с водноелектрически централи.

Нивата на всички реки на територията на Столична община са повишени. Няма данни за проблеми с нивата на язовирите и за възникнали аварийни ситуации по язовирните стени и съоръженията към тях, съобщиха от Министерство на околната среда и водите. Според информацията големите язовири са в добро техническо състояние и разполагат със свободни обеми за поемане на притока от очаквани валежи. Обемът от вода в язовир „Боровица“ е достигнал 100 % от капацитета. Язовирите „Среченска бара“, „Ясна поляна“, „Пчелина“, "Розов кладенец" са запълнени над 90 %.

Изпуска се контролирано язовир "Суходол" и се проследява нивото на река Стубела, за да не се стигне до наводнение на разположените край нея къщи. Едно от рисковите места по течението на реката е в столичния район "Люлин".

Кметът на София Йорданка Фандъкова съобщи превантивните мерки, които предприемат екипите за аварийна помощ:

Бяха подредени чували, очакваме да дойдат още, защото все пак дъждът не спира. Притокът към язовира продължава и ще продължи още дълго време. Имаме още няколко сигнала, по които работим в момента. Един от тях е на Калотинско шосе в район "Връбница". Там кметът е на място. Има заливане на пътя, въпреки че пътят не е затворен. Има едно платно, през което се преминава.

Полицията затвори по-рано едното платно на пътя за Калотина, защото отсечката беше залята с вода след продължителните валежи. Проблемна е отсечката в района на Божурище, след отбивката за Банкя. За момента не се налага затваряне на целия път и автомобилите преминават в лявата лента. До обяд се очаква да спрат валежите в София и региона.

Наводнен е участъка от пътя София - Русе, в района на луковитското село Румянцево. Пътният участък е залят от подпочвени води от намиращ се наблизо каптаж. От агенция „Пътна инфраструктура“ предупреждават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. 

В Кресненското дефиле по пътя София - Кулата, както и в Искърското дефиле - Нови Искър - Своге, има опасност от падащи камъни, предупредиха от пътната агенция.

В Южна България валежите най-вероятно ще продължат до края на деня. В Кърджали, Хасково и Смолян няма сигнали за извънредни ситуации, обясниха още от пожарната. Няма тежка пътна обстановка към момента, обобщиха още от Министерството на вътрешните работи и отправиха предупреждение към кметовете на общините Златоград, Крумовград и Елхово, където се наблюдава повишение на нивото на реките, тъй като с по-високите температури започна активно снеготопене, а заедно с него има опасност от преливане на водоеми. Денонощно се наблюдават язовирите в района на Враца, Пловдив и Благоевград.

Възстановено е електрозахранването в златоградските села Аламовци и Долен, които останаха без ток вследствие на обилните валежи, придружени с вятър. Все още екипите на EVN работят по отстраняване на аварии в село Кушла, каза кметът на община Златоград Мирослав Янчев. През изминалото денонощие в областното "Пътно управление" в Смолян са постъпили 3 сигнала за паднали камъни по пътя Смолян - Рожен, по пътя за Рудозем, и паднало дърво на езерата. Екипи са отстранили падналите дървета и камъни. 

Нивото на река Берковска се е покачило, но няма опасност от преливане, съобщиха от Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана. 12 сантиметра е отчетеното покачване на водния стоеж на река Берковска в една от точките за измерване, където нивото е 110 сантиметра. Падналото количество дъжд в Берковица за последните 24 часа е 56 литра на квадратен метър, 57 литра на квадрат са измерени във Вършец. Валежите спряха, като се очакват слаби превалявания до края на деня.

Между 50 и 70 литра на кв.м са повишени водните обеми на реките в област Благоевград заради проливните дъждове. Най-голямото е повишението на Струма, Места, Струмешница и Глазне, която минава през курорта Банско. На места големите реки са на ръба на преливането, а водните нива се покачват. Към момента няма пострадали хора и наводнени къщи. Река Места е повишила критично нивото си край град Хаджидимово. Водата е стигнала почти до горния праг на дигата, която преди две години се скъса и бяха залети стотици декари земеделска земя. По думите на местните хора около 200 метра от защитното съоръжение са разрушени още тогава. Въпреки отпуснатите средства на „Напоителни системи“, дигата не е възстановена. На около 100 метра преди Хаджидимово има частичен разлив в полските имоти. От Областния кризисен щаб уточниха за „Хоризонт“, че успоредно на дигата има два канала, които могат да поемат преливащата вода и да я върнат  обратно в река Места, извън населеното място. На този етап няма опасност за хората и къщите им. Критична е била и обстановката над Банско, където се събират водите на двете планински реки Бъндерица и Дамяница, преди да влязат в коритото на градската река Глазне. През цялата нощ екипи с багери и друга техника са укрепвали  бреговете, които периодично са били разрушавани от приливните вълни, заради обилното топене на снеговете. Сериозно е и положението в сатовчанското село Осина, където има две активни свлачища - в населеното място и под пътя за селото, където преди две години едната лента се срути. По думите на кмета на Осина Славчо Хаджиев всеки момент може да поддаде и другата част на пътното платно, което ще остави селото без достъп. 

Предупредителен оранжев код за обилни валежи действа за областите Благоевград, Пазарджик, Смолян и Кърджали. В  11 района от Западна и Централна България е обявен жълт код за дъжд. Предупреждение за силен вятър е в сила за Източната и Югоизточната част от страната.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени