Първо трябва да започнем преговори по преходния период, така че бизнесът и хората да са наясно със ситуацията. Второ - искаме преговори с Обединеното кралство по повод бъдещите ни отношения.
По конкретно Туск припомни, че Обединеното кралство е поискало преходен период от две години, през който да остане в общия пазар в Митническия съюз:
Предлагам през този период Великобритания да зачита всички европейски закони, в това число и новите, бюджетните си ангажименти, правния контрол, както и всички произтичащи от това задължения, каза Туск, като изрично подчерта, че през този период решенията ще се вземат от 27-те страни без участието на Обединеното кралство.
По повод бъдещите отношения между Великобритания и Европейската общност Туск поиска повече яснота как ги вижда Обединеното кралство след излизането си от общия пазар и Митническия съюз:
От наша страна ние сме готови да започнем преговори за по-близко сътрудничество в областта на търговията, борбата срещу тероризма, трансграничната престъпност, отбраната и сигурността. За да стане това обаче, Европейският съвет трябва да изработи допълнителни насоки през следващата година, каза председателят на Европейския съвет и подчерта, че най-голямото предизвикателство предстои, въпреки постигнатия напредък.
Европейската комисия отказа да посочи сумата, която Лондон ще дължи на ЕС при оттеглянето си от Общността. Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние посочи, че не може да бъде направено точно изчисление, тъй като сумата на разходите ще се променя в идните години.
Председателят на Европейския парламент
Антонио Таяни определи постигнатото споразумение по Брекзит като добра новина от Брюксел:
Аз съм оптимист, че следващата седмица Европейският парламент ще гласува резолюция по Брекзит и аз ще изясня позицията му пред Европейския съвет. Вярвам, че лидерите на Европейския съюз ще вземат решение по постигнатото споразумение и ще решат да се премине към втората фаза от преговорите.