Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След Майстора на един декар и гигантския саламандър:

Евгени Серафимов с нова 4-километрова идея за "голямото рисуване" в Кюстендил

Край река Банщица ще се редят, редят гайтаните...

Една от най-модерните думички през последните години е „иновации“, а градът, за който много често я използваме в Радио София, е Кюстендил. Миналата година 30 творци нарисуваха портрет на Владимир Димитров-Майстора върху площ от един декар в Кюстендил. Творбата бе създадена за няколко дни и доведе множество туристи в града. Най-добрата гледка точка към портрета бе от парк „Хисарлъка“, където през това лято огромен цветен саламандър превзе стъпалата и се „закатери“ към крепостта на върха на хълма.

Сега авторът на двата проекта Евгени Серафимов, който е художник, преподавател по рисуване в училище „Св. св. Кирил и Методий“ и ръководител на школата „Новите майстори“, подготвя трети проект. За този нов проект Евгени Серафимов реши да разкаже първо на нас, защото твърди, че Радио София му носи късмет и всичко ще върви по вода.

А защо по вода (и това не е случайно), защото за този нов проект Евгени Серафимов разказва, че на шега си е пожелал да направи нещо, което да се простира на няколко километра, и в крайна сметка така и се е получило.

Става въпрос за кюстендилското корито на река Банщица, което се реновира и от дясната страна се създава парк с хубави алеи и пътеки за разходки. От лявата страна обаче, на 3-4 километра се разпростира циментова подпорна стена, която е широка само един метър, така че на нея човек не може да се разхожда, но пък се оказва идеалното платно за един творец с размах.

Работното име на проекта е „Гайтаните“ и така на 4 км ще се разтегнат цветовете на гайтаните от кюстендилската сая.

Ръкавите на кюстендилската носия са направени от гайтани, така са решили едно време и така са ги направили. И това толкова се е вкоренило на съзнанието на всички, които обичат фолклор..., това са ръкавите на мадоните на Майстора и това е едно много интересно редуване на цветове – винено, зелено с кафяво, сребристо, после бяло, синьо с оранжево, после зелено с червено. Това не е просто да нашариш един ръкав, а тоя гайтан има някакво значение и реших, че това е много хубав символ на града – да минат тия предпазни гайтани като една дълга ивица, разказва ни Евгени Серафимов.

Той допълва, че реката, точно като един сребрист гайтан, ще допълни прекрасно самата идея, изпълнен графично, за да може всеки, който види цветовете, да разпознае дълбоко вкоренените ни и обичани картини от българския фолклор.

Още за проекта, който има одобрението на Община „Кюстендил“ и който се надяваме да видим съвсем-съвсем скоро – чуйте от разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна