Щатският долар се намира под известен натиск от продажби за втора поредна сесия на търговия, тъй като инвеститорите са в предпазливо очакване на гласуването от двете камари на американския Конгрес на ключовия законопроект за една от най-мащабните данъчни реформи през последните повече от три десетилетия.
За разлика от фондовите борси, бележещи в последно време здрав растеж въз основна на очакванията за съкращаване на данъците в САЩ, което да стимулира допълнително растежа на водещата световна икономика, зелените пари не реагират по същия позитивен начин. Според редица търговци това се дължи на факта, че участниците на валутните пазари вече са отработили позитивното влияние от предстоящата данъчна реформа. В същото време сякаш изглеждат надценени очакванията, че тази реформа ще доведе до голяма вълна от репатриране на долари в САЩ от страна на редица американските водещи компании с капитали зад граница.
Трябва също така да се има предвид, че инвеститорите се въздържат от заемането на прекалено големи по размер позиции на различните капиталови пазари с оглед на предстоящите коледни и новогодишни празници.
Всичко това води до понижение на индекса на долара спрямо останалите шест основни валути с 0,15% към 93,51 пункта, след като в края на предходната седмица информациите за успешен пробив при преговорите за съвместния данъчен законопроект на Конгреса и на Сената провокира поскъпване на доларовия индекс до 93,932 пункта.
Еврото поскъпва с 0,31% към 1,1819 долара с поглед към вчерашния негов връх около 1,1834 нивото, въпреки днешно по-слабо от очакваното бизнес проучване на немския икономически институт Ifo за декември. От началото на годината насам единната европейска валута поскъпна с повече от 12% спрямо долара и е на път да отбележи най-солиден растеж от 2004 година насам, въпреки че към момента тя се търгува с близо 3% под нейния две и половина годишния връх около 1,2092 нивото, ударен за кратко на 8-и септември.
Доларът се търгува без съществена промяна малко над 112,50 японски йени и се понижава към двуседмично дъно около 0,9834 швейцарски франка. В същото време британската лира се понижава предпазливо към 1,3353 долара, докато еврото поскъпва с 0,52% към двудневен връх около 0,8849 паунда.