В последната за годината сесия на търговия европейските фондови индекси се търгуват разнопосочно, но борсите на стария континент приключват най-печелившите 12 месеца от 2013-а година насам благодарение най-вече на солидното поскъпване на акциите от технологичния и добивния сектори.
В рамките на деня общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,1%, но е на път да отбележи ръст от около 7,7% в рамките на 2017-а година. Това би представлявало неговото най-добро представяне от 2013-а година насам, когато индексът нарасна с цели 17 на сто.
Немският фондов индекс DAX се понижава по време на петъчната търговия с 0,41%, а френският индекс CAC-40 - с 0,32% в резултат най-вече на поскъпването на еврото, което е негативно за експортно - ориентираните компании, но основните индекси на борсите във Франкфурт и Париж бележат годишни ръстове съответно с 12,6% и с 9,7%.
В същото време британският индекс FTSE100 се повишава с 0,4% към рекорден исторически връх от 7656 пункта и приключва настоящата година с повишение от около 7,2% след негов ръст с 14% през 2016-а година въпреки слабото представяне на икономиката на Великобритания и несигурността около течащите преговори за Брекзит. В основата на това солидно възходящо движение стои обезценката на британската лира след референдума от средата на миналата година, на който британците гласуваха изненадващо за напускане на Европейския съюз. Трябва да се има предвид, че по-слабият паунд допринася за растежа на FTSE100, тъй като около 75% от приходите на компаниите, влизащи в индекса, се формират зад граница и в резултат на това са по-големи по размер, когато се конвертират в британски лири.
Отминаващата 2017-а е доста позитивна и за борсите в Италия и Испания, където основните фондови индекси MIB и Ibex-35 бележат годишен растеж съответно с 12,8% и със 7,6%, като малко по-слабо представяне на борсата в Мадрид се дължи на политическата криза около испанския регион Каталуния.
Солиден ръст в рамките на изминалите 12 месеца отчитат и периферните пазари от еврозоната, като гръцкият фондов индекс нараства с цели 23,5%, а португалският индекс PSI-20 - с 14,7%.
През 2017-а година най-солидно беше представянето на европейските технологични компании и на тези от минно-добивния сектор. Общият европейски технологичен индекс (STOXX Europe 600 Technology Index) нарасна с цели 20%, макар и изоставайки от представянето на американския технологичен индекс Nasdaq, който напредна с почти 30% през изминалите 12 месеца. Солиден подем имаше и при акциите на компаниите от минно-добивния сектор благодарение на поскъпване на цветните метали през последните няколко месеца. Индексът на ресурсните компании (Stoxx Europe 600 basis resources index) нарасна в рамките на отминаващата година с около 19 на сто.
Гледайки напред към 2018-а година, инвеститорите и анализаторите остават позитивно настроени относно европейските пазари на акции въпреки известни притеснения, че по-нататъшно поскъпване на еврото може да навреди на печалбите на експортно-ориентираните компании, докато наличието на политически рискове може да предизвика забавяне на добрия икономически растеж (рискове, свързани с хода на преговорите за Брекзит и с предстоящите в началото на март догодина общи избори в Италия).