Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Панайотова: Оценката на Европредседателството ни ще е свързана с постигнатото по законодателните инициативи

| обновено на 02.01.18 в 10:01
Снимка: БГНЕС

Самата оценка за успеха на Председателството ще е свързана с това какво сме постигнали по отношение на търсенето на напредък по законодателните инициативи по дневния ред на ЕС и нашата амбиция е да бъдем един активен и пълноценен медиатор и да търсим сближаване на позициите между държавите-членки, за да се намират балансирани решения не само в полза на българските граждани, но на всички европейски граждани. Това каза в интервю за предаването „Преди всички“ заместник-министърът за Европредседателството на България Моника Панайотова.

През последните години ЕС беше ангажиран основно с намиране на спешни отговори на възникващи една след друга кризи, сега е моментът да се заложи на по-дългосрочната перспектива, да разгледаме по-дълбоките трансформации и те са извън традиционната мандатност на един политически цикъл, добави тя.

Панайотова отчете, че би бил голям успех, ако България успее да промени негативизма в понятието „балканизация“: Това, което ние ще започнем като процеси, по отношение на цялостния преговорен процес и европейската перспектива на региона на Западните Балкани, след това ще бъде продължено от колегите ни от Австрия. Това ще бъде един продължителен процес на устойчивост за това, от една страна, да дадем европейска перспектива на обществата в страните от Западните Балкани, а от друга страна, е предпоставка за стабилността на ЕС сам по себе си. Така че вкарването в дневния ред на ЕС на темата за европейската перспектива на Западните Балкани е успех. От тук нататък е важно да говорим за европейската перспектива по отношение на стратегията на Западните Балкани, която предстои през февруари да бъде представена от ЕК, след това пакетът по разширяването през април месец, и да дойде кулминацията през май – срещата на високо равнище, а от друга страна, да се концентрираме върху свързаността между ЕС и Западните Балкани. /…/ България и Българското председателство ще прилага т.нар. "подход според индивидуалния напредък" на всяка една от държавите в преговорния процес. Някои от тях са на ниво стартиране на преговори, други – предстоящо стартиране на такива. Важно е да се запази мотивацията за реформи.

По отношение на Брекзит, тя коментира: Очаква се около 11 млрд. да бъде по-малък бюджетът, но  всъщност той се удвоява с появата на нов тип предизвикателства, на които следва европейският бюджет да отговори, наред с традиционните приоритети на ЕС, свързани със създаване на работни места, постигането на икономически растеж и новите предизвикателства, свързани с гарантирането на сигурността, борбата срещу тероризма, придвижване на интеграционния процес в секторите "Сигурност" и "Отбрана". Така че изключително голямо предизвикателство е намирането на правилния баланс между традиционните приоритети и запазването на кохезионната политика – като основен инструмент за това ЕС да преодолява дисбалансите в Съюза.

Панайотова коментира и статиите в чуждестранни издания, в които е посочено, че най-бедната и най-корумпираната страна поема Европредседателството: Това е наслагване през годините. Има различни причинители на това. От нас зависи през тези 6 месеца да покажем хубавото лице на страната ни, защото аз съм убедена, че то е много повече отколкото стереотипите, които битуват в статиите на медиите. Колкото повече съумеем да повишим репутацията на България като пълноправен член на ЕС,  толкова по-успешен ще бъде този период.

Интервюто на Силвия Великова с Моника Панайотова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени