Според църковния календар Ивановден (7 януари) е християнски празник, посветен на Св. Йоан Кръстител. В българската традиция той е свързан с женската енергия и обредното пречистване. На третия, последен ден от Водици се извършва обредно къпане на момите в студена вода за здраве и плодородие. С празника приключва посветителната обредност на ергените – коледувалите момци за последен път играят коледарския буенек. В отделни краища на страната ивановденските традиции имат свои характерни особености с определени обредни практики. В Плевенско през нощта по домовете обикалят мъжки групи, наречени Иванови булки, а в Източна България аратлиците (побратимите) изпълняват обредни игри като „Чер пипер” и др.
На Ивановден в Сушица, Карловско е съхранен местен традиционен обичай „Къпанак” – къпане на младите булки, задомени през изминалата година. Булките се къпят от шътници, побащими или кумове с изворна вода на Дръндевата чешма. В селището са запазени основни моменти на обичая: подготовката в дома на булката (сплитане на косите, обличане на празничния костюм), шествието с музиканти до чешмата, обредното къпане, празничното хоро.
Днес „къпанакът” представлява своеобразен селищен празник, съпроводен с традиционни песни, които изпълнява женската фолклорна група към читалището, участник в откриването на първия национален събор-надпяване в Копривщица (1965). Празникът завършва с мегданско хоро, което повеждат младите булки, а вечерта имениците посрещат гости на обредна трапеза.
Как протича ивановденския празник в Сушица можете да чуете в звуковия файл.