Според Райчев искането на вот на недоверие по време на Българското европредседателство не може да се определи като скандал, но би попречило на председателството ни:
Това, което би затруднило работата, е служебно правителство. Ако в този период правителството реално падне и тръгне ротативката със служебното правителство, тогава просто ще сменим няколко премиера по време на председателството, което е глупаво и не мисля, че си струва.
Според Райчев България трябва да насочи усилията си към влизане на страната в еврозоната:
Това е чантата, която трябва да се поиска и ако ще падаме за дузпа, там трябва да падаме.
Блокиране на самото правителство би попречило на Българското европредседателство, коментира експертът по международна сигурност Димитър Гърдев:
И премиерът, и самите министри са председатели на групите, които водят дебатите по въпросите, които са в самото председателство. Когато нямате ясен министър, когато нямате ясна политика на министерството, естествено, че олеквате и въпросите, които са важни и за самата ни страна няма да бъдат поставени по начина, по който е най-изгоден за нас, защото това е шанс за България. От външнополитическа гледна точка бяха съсредоточени доста погледите в България, а това дава и възможности за решаване на някои въпроси, които са важни за нашата външна политика. Например, ролята на България на Балканите, защото имаме голям пропуск. Смятам, че последните няколко години България, делегирайки тази си роля на Брюксел, а именно Брюксел да води политиката на Балканите, ние изгубихме инерция и виждаме, че се получиха едни пропуски, които трябва да наваксаме.
Според Гърдев България трябва да повдигне въпроса за Паневропейския транспортен коридор №8:
Това е европейски коридор. Това е нужно за нас, за Македония, за всички държави, които са на запад от нас и това е нещо, което реално може да бъде повдигнато, реално може да бъдат поставени на масата въпросите, защото, ако не вдигаш шум в джунглата, никой няма да ти обърне внимание.
Друг въпрос, който е важен, е общоевропейската отбрана, каза още Гърдев:
Това е един процес, който стартира само преди няколко месеца. Това дава възможност за проектиране на сигурност в Западните Балкани, защото имаме мисии, които са чисто европейски, които са проектирани в Македония, в Босна, в Косово, които са наши инициативи и дава възможност за стабилизиране на региона по чисто европейски начин. Съгласен съм, че това председателство няма да реши въпроса за членството, защото това е приоритет на ЕК, също така няма да разреши въпроса и за членството на Турция, защото преговорните глави се затварят също от ЕК, не от председателството. Същевременно и според малко преекспонирана роля на това България да бъде посредник между Европа и Турция не е възможно. България е част от ЕС. Ние сме част от ЕС. Това, което можем да направим, е да помагаме на Турция, за да си помогне сама тя.
Гърдев посочи още, че основен приоритет на Европредседателството трябва да са еврозоната и европейската отбрана.
Мненията на Андрей Райчев и Димитър Гърдев чуйте в звуковия файл.