Лидерите на средиземноморските страни от Европейския съюз - Гърция, Италия, Испания, Кипър, Малта, Португалия и Франция, призоваха след срещата си на високо равнище в Рим да бъдат проведени обществени консултации за бъдещето на гражданското общество. Идеята е на френския президент Еманюел Макрон, наред с предложение за междунационални предизборни списъци за изборите за Европейския парламент - инициатива, която също е получила подкрепата на средиземноморските членки на ЕС. На срещата специално внимание се отдели и на миграцията.
Всички ние трябва да подсилим солидарността, за да защитаваме по-добре нашите граници. Трябва да предприемем стъпки към общо управление на бежанските лагери и хармонизиране на разпоредбите и да отговорим бързо на противоречията на Дъблинската регулация, за да защитим по-добре границите и да управляваме по-добре мигрантските потоци, каза френският президент.
Лидерите на седемте страни подкрепят единна миграционна политика.
Испанският министър-председател Мариано Рахой засегна темата за икономическото развитие:
Вярваме, че една от главните цели за следващите няколко години трябва да бъде икономическият растеж и създаването на работни места.
Седемте се застъпват също възможно най-бързо да бъде завършено създаването на валутен и икономически съюз, определяйки като един от приоритетите учредяването на банков съюз. Гръцкият премиер Алексис Ципрас подчерта значението на формата:
Срещата ни доказва важността на нашата инициатива в един много важен момент за бъдещето на ЕС и еврозоната. Вярваме, че предприехме важни стъпки, за да се изправим пред международните и регионални предизвикателства.
Това беше четвъртата среща в този формат, а следващата ще се проведе в Кипър.