Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делийски: Утвърждаването на негативен имидж за страната ни на Запад носи политически рискове

Снимка: БГНЕС

Ако интерпретираме протестите като резултат и изява на зрелостта на българското гражданско общество и качеството в този смисъл на българската демокрация, тогава би трябвало да кажем, че протестите са чудесен начин да покажем на чужденците колко напред сме стигнали през последните 20 и няколко години по отношение на разбирането си за демокрация. Ако погледнем протестите като бойкот срещу властта и целенасочен опит за дискредитиране на управляващите, тогава нещата не изглеждат толкова добре.  Въпрос на интерпретация и перспективи. Вероятно всеки ще избере тази интерпретация и тази перспектива, която по най-добър начин се отнася към неговите политически цели. Този коментар направи в ефира на "Хоризонт" политологът и преподавател в Софийския университет Страхил Делийски във връзка с поредицата протести, които ще се проведат днес в София, в деня на официалния старт на Българското европредседателство.

Във връзка с публикации, които се появиха през последните седмици в някои западноевропейски издания по повод и на прага на Българското председателство, свързващи България основно с корупция и бедност, Делийски отбеляза, че утвърждаването на такъв негативен имидж за страната ни носи и политически рискове:

Самия факт, че за България се говори по този начин, означава, че вероятно няма достатъчно поводи да се говори по друг начин. Акцентът върху бедността и корупцията - върху тези характеристики на публичния образ на страната ни е свидетелство за липсата на идея от страна на тези, от които зависи, да развият този публичен образ в друга посока. И тук по-големият риск е следният: Ние да се превърнем в поредното "лошо, виновно дете" в рамките на европейското семейство - такова, каквото беше Гърция преди няколко години покрай дълговата криза, "лошо дете" като Полша в момента, знаете за безпрецедентните процедури за отнемане глас там. И ние можем да станем поредното такова "лошо дете", а когато те форматират по този начин, когато станеш част от метафората за лошото дете, за непослушното дете, тогава всяко едно негативно действие от страна на Европа спрямо теб започва да изглежда морално оправдано.


Европредседателството е изключителен шанс държавата, администрацията да научи как функционира Европа. Това е едно от нещата, които могат да се случат. Другото нещо, което реално може да се случи, е свързано с подобряване на образа на България, защото фокусът, прожекторите са насочени към нас. Аз обаче не съм особено голям оптимист в това отношение, защото това става чрез целенасочена комуникационна работа - нещо, което поне до началото на Европредседателството аз не виждам - целенасочена комуникационна работа, в която са заложени определени цели. Аз не съм сигурен имаме ли ясна идея какви трябва да са ключовите характеристики на образа на България - а то е много важно, защото това означава подобряване на доверието, ако щете инвестиции и какво ли още не.


Цялото интервю на Диана Дончева със Страхил Делийски и репортажа на Виолета Ашикова, който търси отговори какво знаят гражданите за председателството и какви са очакванията им във връзка с изпълнението на тази важна за страната ни политическа и дипломатическа роля - чуйте от звуковия файл. 
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна