Дефицитът по текущата сметка на Гърция се сви през ноември 2017-а година в сравнение със същия месец на предходната година поради подобряване на баланса при търговията със стоки, съобщи в понеделник Гръцката централна банка.
Данните показват, че през ноември дефицитът възлиза на 954 млн. евро спрямо отрицателен баланс за 1,25 млрд. евро година по-рано (ноември 2016-а) и дефицит за 624 млн. евро през предходния месец (октомври 2017-а). По този начин балансът по текущата сметка на Гърция е на дефицит за втори пореден месец след позитивен баланс през периода юни - септември.
Приходите от туризъм са нараснали през ноември до 225 млн. евро от 222 млн. евро през същия месец година по-рано.
"Подобряването на баланса по текущата сметка през ноември с 296 млн. евро на годишна база се дължи почти изцяло на намаляване на дефицита при търговията със стоки", отбеляза Гръцката централна банка.
Трябва да се има предвид, че за цялата 2016-а година Гърция отчете дефицит по текущата сметка в размер на 1,1 млрд. евро спрямо излишък от 206 милиона през 2015-а година в резултат на по-слаб позитивен баланса в сферата на услугите.
В рамките на първите единадесет месеца на 2017-а година обаче, текущата сметка на страната е на малък дефицит в размер на 213 млн. евро спрямо дефицит за 651 млн. евро през същия период на 2016-а година.
Данните за подобряване на баланса по текущата сметка в рамките на почти цялата 2017-а година са факт, след като в края на миналата работна седмица агенция "Стандард енд Пуърс" повиши с една степен дългосрочния кредитен рейтинг на Гърция до от "В-" до "В", цитирайки подобрените финансови и фискални перспективи пред страната.
Нашият кредитен рейтинг за Гърция е подкрепен от необичайно ниските разходи за обслужване на голяма част от тежестта на държавния дълг и от продължаващата подкрепа на официалните кредитори на страната под формата на дългосрочни заеми и дългови облекчения, се посочва в изявлението на "Стандард енд "Пуърс" след първото от две години насам повишаване на гръцкия кредитен рейтинг.
Агенцията също така продължава да поддържа "позитивна" перспектива пред суверенния кредитен рейтинг на Гърция, отбелязвайки, че може да обмисли по-нататъшно негово повишение, ако страната изгради буфери за ликвидност, за да финансира по-нататъшно погасяване на държавния дълг след излизането ѝ от третата външна спасителна финансова програма.
Решението на "Стандард енд Пуърс" се отразява позитивно на гръцкия облигационен пазар, като доходността на краткосрочните двугодишни държавни облигации се понижава с 6 базисни пункта към 1,32%, а на петгодишните книжа с 3 пункта към 2,81%.